Obveze korisnika u podmjeri 6.3. – Potpora razvoju malih poljoprivrednih gospodarstava
Do sada su provedena tri natječaja za tip operacije 6.3.1. – Potpora ulaganjima u mala poljoprivredna gospodarstva, jednu od najpopularnijih “mjera” Programa ruralnog razvoja. Projekti s prvog natječaja, za koje su odluke o dodjeli sredstava pristizale u ljeto 2016. godine do sada trebali završiti, a korisnici se nalaze u obveznom petogodšinjem razdoblju tijekom kojeg ih može posjetiti kontrola Agencije za plaćanja te u slučaju uočenih nepravilnosti zatražiti povrat isplaćenih sredstava.
Korisnici iz drugog natječaja imaju još nešto vremena za dovršetak svojih projekata i podnošenje konačnog Zahtjeva za isplatu, a ne smijemo zaboraviti ni na tri dodatna mjeseca koja su korisnicima dana, kao odgoda u odnosu na Ugovorom postavljeni rok za podnošenje Zahtjeva za isplatu (ZZI). Dakle, ako je nekom korisniku po potpisanom Ugovoru obveza podnošenja ZZI isticala 15 ožujka, sada je taj rok 15. lipnja. Naravno, uzrok ovoj odgodi je situacija uzrokovana pandemijom COVID 19, a s obzirom da je situacija i dalje izvan kontrole, moguće da Agencija za plaćanja u dogovoru s EK donese odluku o dodatnoj odgodi. Bilo bi to svakako hvalevrijedno.
Ukupno je na trećem natječaju, nakon povećanja alokacije sa 279 na 473 milijuna kuna, razloga za sreću imao 4.261 korisnik koji je dobio Ugovor o financiranju, odnosno kojima je isplaćena prva rata u iznosu 50% ugovorenih sredstava. Budući da još uvijek nisu dobili obavijest kako zbog nedostatka sredstava njihov projekt neće biti financiran, još uvijek nada tinja kod nešto više od 1700 onih koji su se također prijavili na ovaj natječaj.
Među njima su sigurno, na žalost i brojni pravi, istinski poljoprivrednici koji su imali tu „nesreću“ da njihova JLS spada pod područja visoke razvijenosti, unatoč činjenici što ni puta ni kanalizacije nemaju. Istisnuli su ih i oni koji su samo iskazali spremnost kako će se po završetku ulaganja, dakle u roku od 3 godine od dobivanja Odluke o dodjeli sredstava baviti ekološkom poljoprivredom, i sami nesvjesni što takav način bavljenja poljoprivrede sa sobom nosi. Lako je biti ekološki proizvođač aronije, nove vrste koja štetnika još uvijek nema ili oraha, kojeg zbog kemijskih supstanci sadržanih u biljnim dijelovima, štetnici ionako zaobilaze u širokom luku. Pravi ekološki proizvođači znaju koliko je teže uzgojiti eko rajčicu, eko krumpir ili salatu. Znaju koliko je truda, znanja i vještine potrebno za takav oblik poljoprivredne proizvodnje.
Što mi je sad činiti?
Ovo je često pitanje onih koji su dobili Ugovor, a kako je osim u Ugovoru odgovor na ovo pitanje sadržan i u samom Natječaju, evo kratkog podsjetnika.
- Najkasnije u roku od 9 mjeseci od datuma sklapanja Ugovora korisnik mora započeti s provedbom barem jedne od aktivnosti navedenih u poslovnom planu. Po podnošenju konačnog zahtjeva za isplatu, ovaj će se uvjet kontrolirati s pomoću računa za obavljene usluge, kupoprodajnih ugovora u slučaju kupovine zemljišta, mehanizacije ili sl. U slučaju da aktivnost nije započela u ovom roku, bez obzira što su sve aktivnosti iz poslovnog plana provedene, korisniku može biti odbijen zahtjev za konačnu isplatu, odnosno od njega će se zahtijevati i povrat već isplaćenih sredstava.
- Korisnik sredstava je u obvezi jednom u šest mjeseci izvijestiti Agenciju za plaćanja o statusu provedbe aktivnosti navedenih u Poslovnom planu. Iako ni jednim aktom nisu određene sankcije za neizvršavanje ove obveze, svakako ne zaboravite na izvještavanje. Po zaprimljenim izvještajima u kojima se navodi i planirani rok završetka projekta i podnošenja Zahtjeva za isplatu, Agencija za plaćanja može kvalitetnije planirati i svoje poslovne procese i financijska sredstva potrebna za isplatu u narednim razdobljima.
- Najkasnije u roku od 36 mjeseci od sklapanja Ugovora o financiranju, potrebno je podnijeti i konačni zahtjev za isplatu, kojim će se korisniku omogućiti isplata preostalih 50% vrijednosti ugovorenih sredstava, odnosno preostalih 7.500 EUR-a. Naravno, ovaj je zahtjev moguće podnijeti i znatno ranije, odmah po završetku provedbe svih planiranih aktivnosti, pogotovo ako su one bile jednostavnije, poput primjerice kupovine poljoprivredne mehanizacije.
No pri tom treba imati na umu kako prihodi od poljoprivrede, uključivo i prihode po osnovi poljoprivredne proizvodnje i potpora iz ruralnog razvoja, veći od 80.500 kn tijekom jedne kalendarske godine, obvezuju korisnika na prijavu u Registar poreznih obveznika (RPO), time i plaćanje različitih davanja. Ako se pak potpora isplati kroz dvije kalendarske godine, odnosno prihod od poljoprivrede u jednoj godini ne prijeđe spomenuti iznos, ovakve obveze nema.
Važno je naglasiti i da je potrebno realizirati baš sve aktivnosti navedene u poslovnom planu. Nije dakle moguće zatražiti izbijanje sredstava za nerealiziranu aktivnost, već je u slučaju neprovođenja jedne aktivnosti, makar ona iznosila i samo 1% od ukupne vrijednosti investicije, neminovan povrat cijelog isplaćenog prvog dijela uz neisplatu druge rate.
Kod podnošenja konačnog Zahtjeva za isplatu, potrebno je priložiti i svu valjanu dokumentaciju kojom se dokazuje realizacija aktivnosti.
Neka od dokumentacije je i sljedeća:
– Kupoprodajni ugovor ovjeren kod Javnog bilježnika (za kupovinu poljoprivredne mehanizacije ili stoke od fizičke osobe, kupovinu poljoprivrednog zemljišta), računi, dostavnice kao dokaz isporuke,
– Prometna dozvola (u slučaju kupnje motornih vozila/mehanizacije),
– Uporabna dozvola (ili drugi odgovarajući dokument ili izjavu ovlaštenog projektanta/ureda da Uporabna dozvola nije potrebna) u slučaju gradnje/rekonstrukcije,
– Potvrda o ekonomskoj veličini Poljoprivrednog gospodarstva (ako je cilj projekta bilo povećanje EVPG),
– Vlasnički list (ako je predmet ulaganja bila kupovina poljoprivrednog zemljišta i/ili objekta),
Važno je naglasiti, pogotovo za one „ekološke proizvođače“ s posljednjeg natječaja kako je tijekom pet godina od konačne isplate sredstava potrebno pridržavati se sljedećih odredbi:
- nositelj/odgovorna osoba poljoprivrednog gospodarstva u obvezi je ostati unutar poljoprivrednog gospodarstva za koji je ostvario potporu
- poljoprivredno gospodarstvo mora ostati upisano u Upisniku
- poljoprivredno gospodarstvo se mora baviti poljoprivrednom proizvodnjom
- poljoprivredno gospodarstvo ne smije mijenjati svrhu, namjenu i vrstu aktivnosti za koje mu je Agencija isplatila sredstva
Svako nepridržavanje ugovornih obveza tijekom petogodišnjeg razdoblja po isplati sredstava za sobom povlači obvezu povrata isplaćenih sredstava uvećano za zakonske zatezne kamate i druge, zakonom propisane sankcije poput nemogućnosti prijave na nove natječaje u određenom vremenskom razdoblju.