Nabava u 73.12 – jednostavnije i transparentnije ili?
Svi oni koji se od ovog programskog razdoblja prijavljuju na investicijske mjere iz Strateškog plana ZPP, imaju jednu dodatnu brigu koja se zove – javna nabava, odnosno kolokvijalno zvano EONA, po sustavu AP kroz koji se nabava provodi.
Iako je sam sustav dobro zamišljen, jer bi transparentnost u nabavi u svakom segmentu trebala biti neupitna, ipak se mnogi, barem kada je u pitanju trenutni natječaj za intervenciju 73.12 (mali poljoprivrednici) s pravom pitaju – „čemu?“
Da budemo na čisto, nije kriva EONA, ali je kriva nepromišljenost u kreiranju propozicija natječaja što dovodi u pitanje i sam postupak nabave. Konkretno, svi koji računaju na dodatne bodove za digitalizaciju i većina onih koji bodove planiraju ostvariti za doprinos klimi i okolišu, u obvezi su ponude zaprimiti putem EONA-e. Kako za ostvarivanje bodova, barem 10% ulaganja mora otpadati na digitalizaciju i doprinos klimi i okolišu, dogodi se da nakon procijene troška koji zadovoljava ovom uvjetu, dobijete ponudu zbog koje ovakvo ulaganje pada ispod 10% ukupnog troška, čime gubite najmanje 3 boda i gotovo ste sigurno osuđeni na neuspjeh.
Više sreće drugi put?
I što vam onda preostaje? Poništavati nabavu, izmišljati nove, jače dronove (o čemu smo već pisali), nove navigacije i sl., na što ćete potrošiti silan novac (EU, hrvatski, ali i svoj), opterećivati i korisnika i dobavljača opreme, sebe, a u konačnici i samu Agenciju za plaćanja. I opet niste sigurni da u konačnici, kada vremena za novu nabavu neće biti, nećete pasti ispod 10% vrijednosti ulaganja i tako izgubiti 3 boda.
Drugi problem tiče se Priloga 16. natječaja, koji definira maksimalno prihvatljive iznose za pojedinu mehanizaciju i opremu. Navedeni prilog definira strojeve npr. širine 1,5 m, 1,8 m i za točno takve strojeve/priključke možete ostvariti prilogom predviđeni maksimalni iznos sredstava, bez provedbe postupka JN. Dovoljno je dobiti jednu valjanu ponudu.
No, ako radni stroj koji je vama potreban ima radnu širinu od npr. 1,7 m, ne gine vam EONA.
Analizirajući mehanizaciju/opremu iz navedenog popisa, vrlo se jednostavno dođe da zaključka kako opremu iz priloga u svojoj ponudi imaju svega jedan ili dva distributera, što dovodi u pitanje transparentnost cijelog procesa. Ako nas već priručnik o provedbi nabave putem EONA-e informira kako u postavljanju nabave nije prihvatljivo navoditi točne dimenzije nekog stroja koje bi mogle upućivati na točno određenog proizvođača, pitanje je zašto se isto dozvolilo prilogom 16.
Može nešto inventivnije kod natječaja za mlade?
Većina maksimalnih iznosa iz Priloga 16 je značajnije manja od stvarnih cijena na tržištu, što znači da ćete u konačnici uz 15% svog sudjelovanja u projektu, iz svojih sredstava trebati pokriti i razliku između stvarne cijene i prihvatljivog iznosa.
Za kraj kažimo kako i komercijalisti distributera mehanizacijom posljednjih mjesec dana ne dižu glavu od računala, jer moraju izdati nebrojeno mnogo ponuda, učitati nebrojeno puno ponuda u EONU, i sami svjesni da novca ima samo za 500 sretnika (računajući na praksu hrvatskog čovjeka – kada se dijeli, idem na maksimum), od čega za 65 ekoloških proizvođača i za 435 onih koji proizvode na konvencionalan način.
Sve je ovo moglo biti znatno jednostavnije i znatno transparentnije. Najgore od svega će biti ako se ovakva praksa nastavi i u natječaju za mlade poljoprivrednike, koji samo što nije započeo.