Preskoči navigaciju
Ruralno EU logo
  • Naslovnica
  • Ruralni prostor
    Lijepe pričeDomaće je najboljeMladi i ruralni prostorPametna sela
  • Aktualne teme
    NovostiKako otvoriti OPGKoraci do…SavjetiMediji
  • Edukacije
  • Kalendar
  • Natječaji
  • EN

Savjeti

ruralno.eu » Vinska omotnica – skup mjera za vinski i vinogradarski sektor

Vinska omotnica – skup mjera za vinski i vinogradarski sektor

Objavljeno: 8. veljače 2021.

Vinska omotnica je zajednički naziv za šest mjera koje se trenutno provode u Republici Hrvatskoj, a dio su programa zajedničke organizacije tržišta kojem je cilj ublažavanje posljedica neuravnoteženog tržišta u vinskom i vinogradarskom sektoru.

U Republici Hrvatskoj se kroz dva programska razdoblja, onom prošlom od 2014.-2018. i u još uvijek aktualnom od 2019.-2023. kontinuirano provode 4 mjere, a to su:

  1. Ulaganje u vinarije u marketing vina
  2. Restrukturiranje i konverzija vinograda
  3. Informiranje u državama članicama
  4. Promidžba na tržištima trećih zemalja

U 2020. godini je zbog pandemije COVID 19  spektar mjera proširen s dvije interventne mjere, a to su:

  1. Destilacija vina u kriznim slučajevima
  2. Potpora za krizno skladištenje vina

Uloga mjera Vinske omotnice u poslovanju vinskog sektora  je velika jer se s njima pokrivaju ulaganja koja nisu  obuhvaćena Programom ruralnog razvoja.

Ulaganje u vinarije u marketing vina

Najzanimljivija  mjera iz ovog paketa je mjera „Ulaganje u vinarije i marketing vina“ koja ima cilj povećati konkurentnost proizvođača vina na zahtjevnom svjetskom tržištu kao i smanjenje troškova proizvodnje kroz modernizaciju proizvodnje vina.

U Republici Hrvatskoj je do sada provedeno programsko razdoblje od 2014. do 2018. tijekom kojeg je odobreno 216 projekata i na taj je način realizirano oko 30% predviđene alokacije za ovu mjeru. Razlog male apsorpcije sredstava je nedovoljna informiranost krajnjih korisnika, nedovoljna uhodanost provedbenog tijela, a samim time i usklađenost provedbenog tijela i krajnjeg korisnika.

Objavom dva natječaja u novom programskom razdoblju je uočeno značajno povećanje zainteresiranih korisnika, tako je u prvom natječaju prijavljeno 79 projekata,  a u drugom koji je još u obradi, oko 90 projekata.

Intenzitet potpore je 50% s izuzetkom u prošloj godini kada je intenzitet bio 70% , a najavljena je i mogućnost povećanog intenziteta i u 2021. godini.

Prihvatljivi troškovi su troškovi vezani za građenje (izgradnju i rekonstrukciju objekta) prostora za preradu grožđa, proizvodnju, prezentaciju i prodaju vina, nabava opreme i strojeva koji se koriste u preradi grožđa, proizvodnji vina i pripremi vina za tržište.

Prihvatljivi korisnici su fizičke i pravne osobe upisane u vinogradarski registar kao proizvođač i prodavač vina u trenutku podnošenja prijave.

Agencija za plaćanja je najavila objavu natječaja koji bi mogao biti sredinom veljače. Predlažem da svi oni koji se planiraju prijaviti natječaj započnu s pripremom, a pri tome koriste važeći Pravilnik i obrasce koje je moguće pronaći na sljedećoj poveznici Mjera vinarije i marketing vina

Na vrijeme započnite s pripremom

Temeljem dosadašnjih iskustava iz provedenih projekata i činjenici da je riječ o vrlo zahtjevnim investicijama, poglavito ako se radi o rekonstrukciji ili izgradnji, potrebno je započeti s pripremom i prije same objave natječaja.

Već sada možete započeti s prikupljanjem ponuda, vodeći pri tom računa da ponuda mora biti važeća na dan prijave projekta, a da bi navedeno zadovoljili tražite od potencijalnih dobavljača da vam daju ponudu s duljim rokom trajanja. Također je kod traženja ponude odabranog dobavljača potrebno upozoriti na sve bitne stavke koje su opisane u Pravilniku, jer u slučaju izostanka bilo koje stavke  Agencija će tražiti dopunu.

Prije prijave projekta (opremanje) svakako je potrebno provjeriti legalnost građevine, vlasništvo i status registracije u Ministarstvu zdravstva, kao tijelu nadležnom za registraciju subjekata i objekata u poslovanju s hranom (biljnog podrijetla).

Ukoliko se radi o projektu građenja, pripreme su daleko opsežnije i u svakom slučaju u vrijeme objave Natječaja, projektna dokumentacija trebala biti u završnoj fazi.

Još jedan zahtjevan poduhvat je zatvaranje financijske konstrukcije, a to znači da u vrijeme prijave projekta korisnik mora imati pismo namjere banke ili Izjavu banke o spremnosti financiranja projekta ili dokaz o postojanju vlastitih sredstava u obliku depozita, a sve u 100% iznosu.

Iako je sam proces prijave i realizacije projekta vrlo zahtjevan, prvenstveno zbog kompliciranih procedura, nemojte se obeshrabriti nego se oboružajte strpljenjem jer se u konačnici svakako isplati.

 

Marica Čubela, dipl.ing.agr.

 

Prethodna

Porezni i financijski aspekti poslovanja OPG-a

Sljedeća

Kako do besplatnih savjeta financiranih EU sredstvima?

Edukacije

Trenuno nema edukacija u najavi

Zadnje objavljeno

Upisnik maslinika – tko je u obvezi upisati se?

Državni zavod za statistiku objavio Prvu procjenu važnijih kasnih usjeva: proizvodnja u porastu

Ivo Grgic

Prof.dr.sc. Ivo Grgić: Afrička svinjska kuga nije virus pušten iz boce zločestih ljudi

Besplatne edukacije

EVPG kalkulator

Webinar – EVPG i kako ju izračunati?

razlika opg sopg

Webinar – Razlika između OPG i SOPG

dopunska djelatnost na opg-u

Webinar – Dopunske djelatnosti na OPG-u

mladi poljoprivrednici

Webinar – Mladi poljoprivrednici

Više s PosadiSam.com

Žižula

razmak sadnje grmlja

Kako odrediti razmak sadnje drveća i grmlja?

posadi sam

Kvalitetan supstrat – garancija uspješnog uzgoja

disclamerPRR

Ruralno EU
Mjesto na kojem se možete informirati o temama bitnim za opstojnost ruralnog područja RH i kvalitete života na njemu.

  • O nama
  • Marketing
  • Kontakt
  • Pravila privatnosti

Newsletter

Provjerite dolaznu poštu ili spam kako biste potvrdili pretplatu.

Društvene mreže


© 2020 Spartium Consulting | Sva prava pridržana.

Cleantalk Pixel
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status
Developed by
Open toolbar

Pristupačnost

  • Povećaj veličinu fonta
  • Smanji veličinu fonta
  • Kontrast
  • Podcrtaj linkove
  • Disleksija
  • Reset
  • Statement