
Vinska omotnica – skup mjera za vinski i vinogradarski sektor
Vinska omotnica je zajednički naziv za šest mjera koje se trenutno provode u Republici Hrvatskoj, a dio su programa zajedničke organizacije tržišta kojem je cilj ublažavanje posljedica neuravnoteženog tržišta u vinskom i vinogradarskom sektoru.
U Republici Hrvatskoj se kroz dva programska razdoblja, onom prošlom od 2014.-2018. i u još uvijek aktualnom od 2019.-2023. kontinuirano provode 4 mjere, a to su:
- Ulaganje u vinarije u marketing vina
- Restrukturiranje i konverzija vinograda
- Informiranje u državama članicama
- Promidžba na tržištima trećih zemalja
U 2020. godini je zbog pandemije COVID 19 spektar mjera proširen s dvije interventne mjere, a to su:
- Destilacija vina u kriznim slučajevima
- Potpora za krizno skladištenje vina
Uloga mjera Vinske omotnice u poslovanju vinskog sektora je velika jer se s njima pokrivaju ulaganja koja nisu obuhvaćena Programom ruralnog razvoja.
Ulaganje u vinarije u marketing vina
Najzanimljivija mjera iz ovog paketa je mjera „Ulaganje u vinarije i marketing vina“ koja ima cilj povećati konkurentnost proizvođača vina na zahtjevnom svjetskom tržištu kao i smanjenje troškova proizvodnje kroz modernizaciju proizvodnje vina.
U Republici Hrvatskoj je do sada provedeno programsko razdoblje od 2014. do 2018. tijekom kojeg je odobreno 216 projekata i na taj je način realizirano oko 30% predviđene alokacije za ovu mjeru. Razlog male apsorpcije sredstava je nedovoljna informiranost krajnjih korisnika, nedovoljna uhodanost provedbenog tijela, a samim time i usklađenost provedbenog tijela i krajnjeg korisnika.
Objavom dva natječaja u novom programskom razdoblju je uočeno značajno povećanje zainteresiranih korisnika, tako je u prvom natječaju prijavljeno 79 projekata, a u drugom koji je još u obradi, oko 90 projekata.
Intenzitet potpore je 50% s izuzetkom u prošloj godini kada je intenzitet bio 70% , a najavljena je i mogućnost povećanog intenziteta i u 2021. godini.
Prihvatljivi troškovi su troškovi vezani za građenje (izgradnju i rekonstrukciju objekta) prostora za preradu grožđa, proizvodnju, prezentaciju i prodaju vina, nabava opreme i strojeva koji se koriste u preradi grožđa, proizvodnji vina i pripremi vina za tržište.
Prihvatljivi korisnici su fizičke i pravne osobe upisane u vinogradarski registar kao proizvođač i prodavač vina u trenutku podnošenja prijave.
Agencija za plaćanja je najavila objavu natječaja koji bi mogao biti sredinom veljače. Predlažem da svi oni koji se planiraju prijaviti natječaj započnu s pripremom, a pri tome koriste važeći Pravilnik i obrasce koje je moguće pronaći na sljedećoj poveznici Mjera vinarije i marketing vina
Na vrijeme započnite s pripremom
Temeljem dosadašnjih iskustava iz provedenih projekata i činjenici da je riječ o vrlo zahtjevnim investicijama, poglavito ako se radi o rekonstrukciji ili izgradnji, potrebno je započeti s pripremom i prije same objave natječaja.
Već sada možete započeti s prikupljanjem ponuda, vodeći pri tom računa da ponuda mora biti važeća na dan prijave projekta, a da bi navedeno zadovoljili tražite od potencijalnih dobavljača da vam daju ponudu s duljim rokom trajanja. Također je kod traženja ponude odabranog dobavljača potrebno upozoriti na sve bitne stavke koje su opisane u Pravilniku, jer u slučaju izostanka bilo koje stavke Agencija će tražiti dopunu.
Prije prijave projekta (opremanje) svakako je potrebno provjeriti legalnost građevine, vlasništvo i status registracije u Ministarstvu zdravstva, kao tijelu nadležnom za registraciju subjekata i objekata u poslovanju s hranom (biljnog podrijetla).
Ukoliko se radi o projektu građenja, pripreme su daleko opsežnije i u svakom slučaju u vrijeme objave Natječaja, projektna dokumentacija trebala biti u završnoj fazi.
Još jedan zahtjevan poduhvat je zatvaranje financijske konstrukcije, a to znači da u vrijeme prijave projekta korisnik mora imati pismo namjere banke ili Izjavu banke o spremnosti financiranja projekta ili dokaz o postojanju vlastitih sredstava u obliku depozita, a sve u 100% iznosu.
Iako je sam proces prijave i realizacije projekta vrlo zahtjevan, prvenstveno zbog kompliciranih procedura, nemojte se obeshrabriti nego se oboružajte strpljenjem jer se u konačnici svakako isplati.
Marica Čubela, dipl.ing.agr.