Kako do besplatnih savjeta financiranih EU sredstvima?
O najznačajnijim mjerama Programa ruralnog razvoja, primjerice mjerama 4, 6 i 7 u sklopu kojih poljoprivrednici, prerađivačka industrija, jedinice lokalne samouprave mogu ostvariti velike iznose potpora mnogo se govori i piše. No Program ruralnog razvoja nudi i brojne druge mogućnosti za hrvatske poljoprivrednike.
Potpore se mogu ostvariti i za poticanje udruživanja u proizvođačke organizacije (Mjera 9 – Uspostava proizvođačkih grupa i organizacija), subvencioniranje troška osiguranja usjeva, životinja i biljaka (Mjera 17 – Upravljanje rizicima) ili za već dobro znane IAKS mjera ruralnog razvoja (Mjera 10 – Poljoprivreda, okoliš i klimatske promjene, Mjera 11 – ekološki uzgoj, Mjera 13 – Plaćanja područjima s prirodnim ograničenjima ili ostalim posebnim ograničenjima i Mjera 14 – Dobrobit životinja) za koje razdoblje podnošenja zahtjeva počinje upravo u ožujku.
Besplatne edukacije i savjeti
Među mjerama Programa ruralnog razvoja ističu se i dvije koje poljoprivrednicima neće donijeti direktnu financijsku korist, ali će im itekako koristiti u svakodnevnom bavljenju poljoprivredom.
Riječ je o Mjeri 1 – “Prenošenje znanja i aktivnosti informiranja” i Mjeri 2 – “Savjetodavne službe, službe za upravljanje poljoprivrednim gospodarstvom i pomoć poljoprivrednim gospodarstvima”, koje u Hrvatskoj provodi Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva Ministarstva poljoprivrede, svima vjerojatno poznatija kao Savjetodavna služba.
S odlično organiziranom mrežom podružnica koja pokriva sva područja Republike Hrvatske, djelatnici – savjetodavci stalno su na raspolaganju poljoprivrednicima, ribarima i šumarima.
Njihove usluge financiraju se također iz sredstava Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EAFRD), upravo putem mjera 1 i 2.
Mjera 1 – Prenošenje znanja i aktivnosti informiranja dijeli se u četiri tipa operacije:
- Strukovno osposobljavanje za višestruku sukladnost, paket mjera poljoprivreda, okoliš i klimatske promjene, ekološki uzgoj
- Strukovno osposobljavanje za poljoprivrednike
- Strukovno osposobljavanje za mlade poljoprivrednike
- Radionice za subjekte koji su uključeni u kratke lance opskrbe i proizvođačke grupe i organizacije
Obvezne edukacije za korisnike potpora
Prvi tip operacije namijenjen je svim korisnicima tzv. IAKS mjera Programa ruralnog razvoja, koji za ostvarivanje prava na različite potpore (npr. održavanje suhozida, korištenje feromonskih i vizualnih klopki, uzgoj ekstenzivnih voćnjaka i sl.) moraju obavezno nazočiti predavanjima u trajanju od 6 sati godišnje, odnosno ukupno 18 sati tijekom 3 godine. Na korisnim i zanimljivim predavanjima korisnici će naučiti brojne korisne informacije koje će im bavljenje poljoprivredom učiniti zanimljivima.
Dakle, ova se predavanja održavaju ciljano za korisnike IAKS mjera, dok su 2. i 3. tip operacije namijenjeni svim poljoprivrednim proizvođačima, mladim i onim nešto starijim, iskusnijim.
Četvrti tip specijaliziran je za proizvođačke grupe i organizacije kao i sve one uključene u kratke opskrbne lance, dakle možemo reći kako se radi o specijalističkim temama izobrazbe.
Sastavni dio mjere 1 je i tip operacije Demonstracijske aktivnosti, čiji je cilj kroz pokazne vježbe svim zainteresiranim sudionicima približiti različite tehnike poljoprivredne proizvodnje, primjerice na koji način orezivati voćke, vinovu lozu i sl.
Svi termini održavanja edukacija i demonstracijskih aktivnosti, pojedinačno za svaku županiju, ažurno se objavljuju na stranici Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva, a raspored prema mjestu održavanja možete provjeriti na POVEZNICI
Savjeti o poljoprivrednoj proizvodnji, ali i više od toga
Kroz mjeru 2 stručno osposobljeni djelatnici – savjetodavci pružaju besplatnu savjetodavnu podršku svima onima koji su zatražili otvaranje jednog od savjetničkih paketa. Uvjet za otvaranje savjetničkog paketa je posjedovanje vlastitog poljoprivrednog gospodarstva, iako ne sumnjamo kako će dobar savjet dati i svima koji se tek odlučuju za pokretanje poljoprivredne proizvodnje.
Odabrati možete od onih vezanih uz ekološku poljoprivredu, stočarstvo, mehanizaciju ili zaštitu bilja, uzgoj ljekovitog bilja ili hortikulturnoj proizvodnji do onih o agroekonomici. U sklopu savjetovanja možete doznati više o dopuštenim tehnološkim postupcima kod pojedinih proizvodnji; sve o klasifikaciji, kategorizaciji i nazivu proizvoda; označavanju, reklamiranju i prezentiranju proizvoda; zaštiti potrošača i dr.
Popis područja iz kojih je moguće zatražiti savjetnički paket provjerite OVDJE
Za prijavu na savjetničke pakete dovoljno je telefonom, e-poštom ili osobno kontaktirati najbližu ISPOSTAVU Ministarstva poljoprivrede (ex. Savjetodavnu službu) i s njima dogovoriti detalje savjetovanja koje može biti ili na površini gdje se odvija vaša poljoprivredna proizvodnja ili u uredu savjetnika ukoliko vrsta zatraženog savjeta to omogućuje.