Svjetski dan vune
Današnji dan 9. travanj je po prvi put proglašen Svjetskim danom vune.
Prema podacima EUSTATA, u 2019. godini se u Europi uzgajalo 62 milijuna ovaca, a po svakoj se godišnje ostriže oko 5 kg vune.
Iznos od 300 milijuna kg vune po godini se nažalost ne koristi dovoljno. S aspekta Green Deal-strategije važno je reći da 40 % vune čini čisti ugljik.
Prema Državnom zavodu za statistiku, u Hrvatskoj se u 2019. godini uzgajalo 658 000 grla, od kojih 487 000 starijih ovaca i šilježica.
Hrvatska vuna ostaje neiskorištena
Iz ovih podataka možemo doći do brojke od cca 3,3 milijuna kg vune koja se godišnje ostriže s hrvatskih ovaca.
Na žalost, gotovo sva vuna ostaje neiskorištena jer značajnijeg otkupa u Hrvatskoj nema.
Nekoliko objekata ima Rješenje Ministarstva zaštite okoliša međutim malo je informacija oko izvoza ili organiziranog prikupljanja. Vuna je posebno važan okolišni problem jer se odlaže u prirodu bez nadzora.
Vuna u Europi predstavlja važan materijal budućnosti koji ima široku namjenu u gospodarstvu. Osim što služi za odjevne predmete, može se koristiti u građevinarstvu i poljoprivredi. Posebno je važna ponovna uporaba u poljoprivredi kao malč, gnojivo i supstrat.
Danas se u EU provodi više programa ispitivanja mogućnosti korištenje ovog vrijednog, a neiskorištenog nusproizvoda ovčarstva.
Više o temi pročitajte na LINKU