Ministarstvo poljoprivrede nastavlja stipendirati studente na području Slavonije, Baranje i Srijema
Iz Ministarstva poljoprivrede objavili su da nastavljaju stipendiranje studenata biotehničkih znanosti na području Slavonije, Baranje i Srijema za naredne četiri godine.
Nove Sporazume o suradnji potpisala je ministrica poljoprivrede Marija Vučković u nazočnosti državnih tajnika Tugomira Majdaka i Zdravka Tušeka s rektorom Sveučilišta u Slavonskom Brodu Ivanom Samardžićem, dekanom Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek Krunoslavom Zmaićem, dekanom Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Osijek Jurislavom Babićem i dekanom Fakulteta turizma i ruralnog razvoja u Požegi Borislavom Miličevićem.
Projekt „Stipendiranje studenata viših godina poljoprivrednih smjerova na sveučilištima, veleučilištima i visokim školama na području Slavonije, Baranje i Srijema“ dio je Razvojnog sporazuma Slavonija, Baranja i Srijem. Na području Slavonije, Baranje i Srijema četiri visoka učilišta upisuju i obrazuju studente iz područja biotehničkih znanosti: Fakultet agrobiotehničkih znanosti u Osijeku, Prehrambeno-tehnološki fakultet u Osijeku, Fakultet turizma i ruralnog razvoja u Požegi i Sveučilište u Slavonskom Brodu.
Sredstva se osiguravaju iz Državnog proračuna, u iznosu od milijun eura za svaku akademsku godinu, a do sada je isplaćeno 4 094 498 eura za stipendiranje studenata biotehničkih znanosti.
Tko ima pravo na stipendiju?
Pravo na dodjelu stipendija imaju redoviti i izvanredni studenti upisani u studijske programe koji su u akademskoj godini za koju se dodjeljuje stipendija prvi puta upisali godinu studija za studijski program iz biotehničkih znanosti na visokim učilištima.
Provedba projekta nastavlja se po dosadašnjem modelu; Ministarstvo svake godine objavljuje javni poziv na temelju kojeg sklapa ugovore s visokim učilištima i dodjeljuje sredstva iz državnog proračuna za stipendiranje studenata.
A gdje su studenti drugih Sveučilišta/Veleučilišta?
Pohvalno je što se na ovaj način vodi briga o studentima u Slavoniji, no vrijedi se zapitati zar studenti poljoprivrede na drugim Sveučilištima/Veleučilištima nisu zavrijedili jednako postupanje. Pogotovo ako uzmemo u obzir još lošije upisne rezultate od slavonskih. Na nedavno održanoj konferenciji “Kako stvoriti uvjete za novi uzlet poljoprivrede u Dalmaciji?”, koja se u organizaciji Slobodne Dalmacije održala u Trilju, prezentiran je porazan podatak kako se na Veleučilištu u Kninu, na smjerove “Poljoprivreda krša – Biljna proizvodnja” i “Poljoprivreda krša – Stočarstvo krša” za koje je bilo predviđeno po 30 upisnih mjesta u ovoj akademskoj godini nije upisao niti jedan student. Slična je situacija i s upisima na studiju Mediteranska poljoprivreda splitskog Sveučilišta.