OPG Boltužić Marko – primjer uspješnog korištenja sredstava PRR
Program ruralnog razvoja RH bilježi veliki broj korisnika, posebice u nekim, mnogima najzanimljivijim mjerama, poput mjera 4 i 6. No mali je broj onih koji su se okušali na više natječaja i na njima bili uspješni.
Jedan od takvih je mladi mag.ing.agr., 32-godišnji Marko Boltužić iz Petrinje, točnije Donje Budičine, nositelj istoimenog OPG-a. Nakon završenog Agronomskog fakulteta u Zagrebu, Marko je prvo zaposlenje pronašao u lokalnoj tvrtki u kojoj je radio kao tehnolog u proizvodnji stočne hrane. Nakon toga prelazi u petrinjski Gavrilović gdje radi kao tehnolog u proizvodnji.
Potpora za mladog poljoprivrednika
Za svo to vrijeme, a još i kao srednjoškolac i student, pomagao je na OPG-u kojeg je njegov otac Jandro osnovao još 2003. godine. S raspisivanjem prvog natječaja Programa ruralnog razvoja, namijenjenog mladim poljoprivrednicima, Markov projekt biva uspješno ocijenjen pa preuzima očev OPG.
Dodijeljenih 50.000 EUR-a potpore ulaže u kupovinu novih grla stoke i mehanizacije, te pokreće modernu farmu za uzgoj teladi i proizvodnju mlijeka.
Ostvarena potpora, iako značajna, nije bila dovoljna za kupovinu svega potrebnog.
Zato je Marko čekao novu priliku za prijavu na neku novu mjeru, jer u ozbiljnoj poljoprivrednoj proizvodnji, poljoprivredne mehanizacije i opreme nikada dosta.
Prilika se ukazala već 2020. godine kada LAG „Zrinska gora – Turopolje“ objavljuje natječaj za tip operacije 1.1.1., sukladan nacionalnom natječaju 4.1.1. namijenjenom ulaganjima u modernizaciju poljoprivrednih gospodarstava. OPG prijavljuje projekt kupovine dviju prikolica nužnih za prijevoz stočne hrane i jedne rotobalirke.
I na ovom natječaju je Markov projekt ocijenjen pozitivnim.
Diversifikacija u nepoljoprivredne djelatnosti
Prijavio je i projekt u podmjeri 6.2 u kojoj je kandidirao za dobivanje sredstava za pokretanje nepoljoprivredne djelatnosti na OPG-u, konkretno za pružanje usluga poljoprivrednom mehanizacijom. Nabavit će stroj – kombinirku koja se podjednako koristi u poljoprivredi i u građevinarstvu, pa Marko ne strahuje od manjka posla.
Čak predviđa i jedno novo zapošljavanje na svom OPG-u, što je značajno za ostanak mladih na ruralnim područjima. Na žalost, prošlogodišnji razorni potres koji je pogodio područje Sisačko-moslavačke županije donijet će mnogo posla i Markovoj mehanizaciji.
U potresu ni Markov OPG nije prošao bez oštećenja i to na objektu, ali i na mehanizaciji, a došlo je i do uginuća stoke. Zahvaljujući žurnoj objavi natječaja za podmjeru 5.2.1., Marko već obnavlja uništenu poljoprivrednu mehanizaciju. Nada se i skoroj obnovi stočnog fonda.
Dobrobit životinja
Ovaj OPG koristi i IAKS mjere ruralnog razvoja, poput mjere 13 namijenjene poljoprivrednicima na područjima s prirodnim ograničenjima i ostalim posebnim ograničenjima i mjere 14 „Dobrobit životinja“.
Da je više raspoloživih poljoprivrednih površina na kojima bi proizvodio stočnu hranu, bilo bi prostora za dodatno širenje ovog OPG-a. Nada se pozitivnim pomacima koje po ovom pitanju najavljujem Ministarstvo poljoprivrede. Svu proizvedenu količinu mlijeka ovaj OPG prodaje na vlastitim mljekomatima postavljenim u Sisku, Petrinji te na zagrebačkoj tržnici Kvaternikov trg.
Osim mlijeka, na OPG-u se mogu kupiti svježi i tvrdi sirevi, vrhnje. Cijelu ponudu proizvoda pogledajte OVDJE
A kako to Marku sve polazi za rukom?
Činjenica je kako se na mnogim natječajima dodatno boduje visoka stručna sprema agronomskog smjera, kao i indeks razvijenosti lokacije ulaganja, koji je u Markovom slučaju izrazito nizak. No Program ruralnog razvoja upravo i je namijenjen ovakvim korisnicima. Mladim, obrazovanim, koji svoju budućnost vide u ruralnom području, u mjestu u kojem su rođeni, u kojem su odrasli. Jedino na ovaj način Marko, ali i svi oni poput njega, mogu osigurati egzistenciju svojim obiteljima.
Tako i vrijedni Marko svojim radom, koji ponekad traje i po 16 sati dnevno, osigurava sretnu budućnost svojoj obitelji.