Visoki iznosi potpora dostupni kroz IAKS mjere ruralnog razvoja
Od 8. ožujka svi poljoprivrednici registrirani u Upisniku poljoprivrednika, a koji ispunjavaju tražene uvjete, do 17. svibnja mogu podnijeti zahtjeve za godišnja plaćanja po osnovi poljoprivredne proizvodnje. Zahtjevi se podnose ili samostalno putem Agronet sustava ili u Regionalnim uredima Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Pomoć u ispunjavanju zahtjeva pružaju djelatnici Agencije za plaćanja, Ministarstva poljoprivrede (Savjetodavna služba) i Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.
Godišnja plaćanja koja se odnose na poljoprivrednu proizvodnju (bilinogojstvo i stočarstvo) mogu se kombinirati s IAKS mjerama ruralnog razvoja, čime korisnici uz osnovna plaćanja ostvaruju i dodatne, znatne iznose po osnovi ovih mjera, a za što su sredstva osigurana u Programu ruralnog razvoja RH, dakle većim dijelom financirana iz proračuna EU.
Prijavite se za korištenje IAKS mjera
Jedna od mjera je i mjera 10 – Poljoprivreda, okoliš i klimatske promjene, a u sklopu podmjere 10.1 moguće je koristiti sredstva u sljedećim tipovima operacija:
10.1.1. Obrada tla i sjetva na terenu s nagibom za oranične jednogodišnje kulture
10.1.2. Zatravnjivanje trajnih nasada
10.1.3. Očuvanje travnjaka velike prirodne vrijednosti
10.1.4. Pilot mjera za zaštitu kosca (Crex crex)
10.1.5. Pilot mjera za zaštitu leptira
10.1.6. Uspostava poljskih traka
10.1.7. Održavanje ekstenzivnih voćnjaka
10.1.8. Održavanje ekstenzivnih maslinika
10.1.9. Očuvanje ugroženih izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja
10.1.10. Održavanje suhozida
10.1.11. Održavanje živica
10.1.12. Korištenje feromonskih, vizualnih i hranidbenih klopki
10.1.13. Metoda konfuzije štetnika u višegodišnjim nasadima
10.1.14. Poboljšano održavanje međurednog prostora u višegodišnjim nasadima
10.1.15. Primjena ekoloških gnojiva u višegodišnjim nasadima
10.1.16. Mehaničko uništavanje korova unutar redova višegodišnjih nasada.
Za svaki od 16 spomenutih tipova operacija vrijede različita pravila kojih se korisnik treba pridržavati, no svako od njih je prilično jednostavno, a što je najbitnije od svega, i dobro pojašnjeno u PRIRUČNIKU koje izdalo Ministarstvo poljoprivrede. Jedan općeniti uvjet prihvatljivosti za sve tipove operacija jest da poljoprivredna površina gospodarstva iznosi minimalno 0,5 ha, a minimalna poljoprivredna parcela upisana u ARKOD sustav mora biti 0,05 ha, s izuzetkom za M10.1.6 – Uspostava poljskih traka, gdje ARKOD parcela mora biti najmanje 1 ha.
Važno je naglasiti kako je moguće i kombiniranje pojedinih tipova operacija u sklopu ove mjere, ali i kombiniranje nekoliko IAKS mjera ruralnog razvoja.
Koje su sve kombinacije moguće, provjerite u tablici
Obveze korisnika
Međusobnim kombiniranjem tipova operacija kako je navedeno u tablici, moguće je ostvariti višestruko veće iznose, koji se nerijetko penju do iznosa iznad 1.000 EUR-a po ha. Primjerice kod kombinacije tipova operacije 10.1.8 (ekstenzivni maslinik) i 10.1.13 (Metoda konfuzije štetnika u višegodišnjim nasadima) potpora po ha iznosi 1.163,73 EUR-a u kunskoj protuvrijednosti. Točni izračuni za sve kombinacije dani su u Pravilniku o provedbi izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjera ruralnog razvoja za 2021. godinu.
Treba spomenuti kako se svaki poljoprivrednik, ovisno o odabranom tipu operacije ili njihovoj kombinaciji treba pridržavati preuzetih obveza, koje osim poštivanja rokova provedbe pojedinih radova uključuju i vođenje različitih evidencija na propisanim obrascima. Jedna od obveza je i pohađanje edukacija u trajanju od 6 sati godišnje ili korištenje individualnih savjetovanja koje pružaju djelatnici Ministarstva poljoprivrede (bivša Savjetodavna služba), u podružnicama diljem RH.
Za kraj recimo kako ulazak u sustav potpora po ovom modelu podrazumijeva obvezno sudjelovanje u petogodišnjem razdoblju uz podnošenje godišnjeg zahtjeva (uz moguća odstupanja u pojedinim tipovima operacije), zajedno sa zahtjevom za izravna plaćanja. Rok je, uz minimalna odstupanja svake godine u razdoblju od početka ožujka do sredine svibnja, uz mogućnost i naknadnog podnošenja, ali uz smanjenje potpore za svaki dan kašnjenja.