Razlike između OPG i SOPG
Jedan od osnovnih preduvjeta prijave na natječaje Programa ruralnog razvoja RH, ali i na brojne druge jest posjedovanje vlastitog poljoprivrednog gospodarstva, nerijetko uz dodatni uvjet njegove registracije najmanje godinu dana prije prijave na određeni natječaj. Poljoprivreda tako ponovno postaje primamljiva djelatnost svima onima čiji su preci, nerijetko i po nekoliko koljena unatrag, napustili poljoprivredu kao teško i neatraktivno zanimanje.
Zato je unatrag nekoliko godina primjetan blagi porast broja Obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava čija registracija osim mogućnosti prijave na natječaje Programa ruralnog razvoja može donijet i neke druge benefite.
Od donošenja novog Zakona o obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima (Narodne novine 29/2018) mnoge zbunjuje svrstavanje u jedan od dva moguća organizacijska oblika, Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo (OPG) i Samoopskrbno poljoprivredno gospodarstvo (SOPG).
Koja je razlika ova dva organizacijska oblika donosimo u nastavku ovoga teksta.
Proizvodnja za vlastite potrebe ili za tržište?
Članak 3 Zakona o poljoprivredi definira OPG kao organizacijski oblik gospodarskog subjekta poljoprivrednika fizičke osobe koji radi stvaranja dohotka samostalno i trajno obavlja djelatnost poljoprivrede i s njom povezane dopunske djelatnosti, a temelji se na korištenju vlastitih i/ili unajmljenih proizvodnih resursa te na radu, znanju i vještinama članova obitelji. Isti Zakon SOPG definira kao fizičku osoba – poljoprivrednika koja se za osobne potrebe bavi poljoprivredom u okviru korištenja prirodnih bogatstava zemlje i prodajom odnosno zamjenom od tih djelatnosti dobivenih proizvoda u neprerađenom stanju. Dakle, mogli bi smo reći da je OPG više orijentiran tržištu, dok SOPG kako mu i samo ime kaže, uglavnom proizvodi za vlastite potrebe, ali sav višak poljoprivrednih proizvoda može slobodno prodavati na tržištu, uz zadovoljavanje svih potrebnih uvjeta koje propisuje Zakon o poljoprivredi i drugi zakoni koji uređuju pitanje trgovine.
Svrstavanje ovisno o ekonomskoj veličini
U koju skupinu će koje poljoprivredno gospodarstvo biti razvrstano, ovisi o ekonomskoj veličini poljoprivrednog gospodarstva, vrijednosti koja se izračunava s pomoću kalkulatora EVPG, a koji u obzir uzima sve poljoprivredne resurse koje pojedino gospodarstvo koristi. Tako će se svi oni čija se EVPG nalazi ispod razine od 3.000 EUR-a svrstati u kategoriju SOPG, a oni s ekonomskom veličinom iznad tog praga u kategoriju OPG. Promjena organizacijskog oblika je moguća u slučaju porasta EVPG tijekom kalendarske godine, upisa u RPO (porez na dohodak ili porez na dobit) ili na vlastiti zahtjev ako će u sljedećoj godini prijeći EVPG od 3.000 EUR. Rok za promjenu je 15. lipnja tekuće godine.
Osim ove razlike između ova dva organizacijska oblika, postoje i još neke. Tako nositelj i članovi OPG-a ukoliko nisu osigurani po drugoj osnovi i/ili nisu umirovljenici, odnosno ako im je poljoprivreda jedino ili glavno zanimanje, postaju obveznici plaćanja doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, dok se kod SOPG-a, nositelji osiguravaju na vlastiti zahtjev. Razlika je i u tome što OPG uz nositelja može imati i članove, dok to kod SOPG nije slučaj. Ali kod oba oblika, u obavljanju poljoprivrednih radova nositeljima mogu pomagati članovi obiteljskog kućanstva.
Važno je znati i da SOPG ne može imati upisanu dopunsku djelatnost, primjerice proizvodnju poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda ili pružanje ugostiteljskih i turističkih usluga na gospodarstvu.
I SOPG može koristiti mjere Programa ruralnog razvoja
No, treba znati da činjenica svrstavanja u organizaciji oblik SOPG ne onemogućava prijavu na mjere Programa ruralnog razvoja, ukoliko potencijalni korisnici udovoljavaju svim drugim kriterijima zadanim natječajem. Kod nekih će mjera, primjerice mjere 6.2 (Ulaganja u pokretanje nepoljoprivredne djelatnosti) kod podnošenja zahtjeva za konačnom isplatom morati doći do promjene organizacijskog oblika SOPG u OPG. Dakle i SOPG može postati korisnik mjere 6.2, ali će kod konačne isplate i upisa u RPO promijeniti svoj organizacijski oblik u OPG.
Sva novoupisana gospodarstva će se automatizmom svrstavati u jedan od dva spomenuta organizacijska oblika, dok će sva registrirana Obiteljska poljoprivredna gospodarstva Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, po službenoj dužnosti svrstati u jednu od kategorija i to temeljem izračuna EVPG iz podataka o poljoprivrednim resursima sadržanim u Jedinstvenom zahtjevu za potporu i Jedinstvenom registru domaćih životinja.
Ukoliko takvi podaci nisu raspoloživi, odnosno ukoliko gospodarstvo nije podnosilo Jedinstveni zahtjev za plaćanja, nositelj OPG-a se obvezuje dostaviti podatke o poljoprivrednim resursima, kao i potpisanu Izjavu o posjedovanju tih poljoprivrednih resursa u podružnicu Agencije za plaćanja u županiji prema mjestu prebivališta/sjedišta OPG-a.
Pogledajte naš besplatni Webinar – Razlika između OPG i SOPG