Analiza tla prije podizanja nasada
Koliko je kvaliteta tla bitna za uzgoj biljaka vjerojatno je svima poznato. Tlo osigurava biljkama prostor za ukorjenjivanje, iz njega crpe hranjive elemente nužne za izgradnju organske tvari, vodu, zrak. Kako na žalost ne možemo birati tlo, koristimo ono koje nam je na raspolaganju, ali ga raznim agrotehničkim zahvatima možemo poboljšati i učiniti ga primjerenim uzgoju različitih kultura.
Posebice je važno dobro pripremiti tlo pred sadnju višegodišnjih nasada, voćnjaka ili vinograda. A na koji način korigirati tlo, kako i s kojim gnojivom te u kojoj količini prihranjivati određene kulture, odgovor nam daje analiza tla koju provode stručni laboratoriji, privatni i oni u sklopu različitih institucija.
Analizom se određuje razina hranjivih elemenata u uzorku tla, kao i njegova kemijsko-fizikalno-biološka svojstva značajna za ishranu bilja, a analiza može ukazati i na moguće probleme koji se javljaju prilikom uzgoja, na već zasađenim površinama.
Pravilno određivanje uzorka
Osvrnut ćemo se detaljnije na uzimanje uzorka potrebnog kod analize tla prije podizanja višegodišnjeg nasada. Za ovu analizu uzimaju se uzorci s dvije dubine:
- 0-30 cm
- 30-60 cm
Za svaku dubinu određuje se reprezentativan uzorak, sastavljen od mješavine pojedinačnih uzoraka koji se uzimaju iz određenog broja rupa, ovisnog o ukupnoj površini.
Tako se za površine veličine 1-2 ha, uzorak sastoji od 15-20 pojedinačnih uzoraka sa svake dubine, koji se međusobno dobro izmiješaju pa se od takvog uzorka odvoji 1-1,5 kg tla koji se stavi u čistu PVC vrećicu koja se s vanjske strane označi najčešće sljedećim podacima:
- Ime i prezime, adresu, tel. ili mob;
- općina, kat. čestica i/ili ARKOD parcele
- Površinu parcele
- Pretkultura
- Oznaka dubine
- Kultura koja se planira saditi
- Način proizvodnje: konvencionalna, ekološka ili integrirana
- Datum uzimanja uzorka
Pojedinačni uzorci mogu se uzimati po dva osnovna modela, izbjegavajući uzimanje poduzoraka s ruba parcele.
Način uzimanja uzorka
Lopatom ili drugim prikladnim oruđem (sondom), iskopati rupe do dubine uzimanja uzorka (0-30, 30-60 cm) te vertikalno lopatom odsjeći tlo debljine 3-5 cm do dubine uzimanja uzoraka. Odsječeni rubni dijelovi na lopati se odbacuju, a središnji dio čini jedan prosječan poduzorak.
Recimo na kraju kako je provedba analize tla obavezna kod ekološke proizvodnje, obavezna je i kod zakupa poljoprivrednih površina u vlasništvu RH, a svakako preporučljiva kod svake proizvodnje, poglavito kod podizanja višegodišnjih nasada.