Što donosi nacrt natječaja za podmjeru 6.3?
Ministarstvo poljoprivrede je 13. kolovoza u e-savjetovanje pustilo Nacrt natječaja za provedbu tipa operacije 6.3.1., onog namijenjenog ulaganjima u mala poljoprivredna gospodarstva, koja mogu ostvariti potporu u kunskoj protuvrijednosti od 15.000 EUR-a.
S obzirom da su do sada već provedena tri ova natječaja na kojima je preko 6.500 poljoprivrednih gospodarstava iskoristilo ovu potporu (ne računajući potpore za isti tip operacije, ali koji provode LAG-ovi), veliki broj novih potencijalnih korisnika s nestrpljenjem očekuje ovaj natječaj, evo već i više od tri godine.
Ako su, temeljem iskustava s prethodnih natječaja i pozitivnih priča svojih susjeda i prijatelja čekali ovaj novi, mnogi bi se mogli razočarati. Zašto?
Samo za one koji povećavaju EVPG
U stvari se kod uvjeta prihvatljivosti nije promijenilo gotovo ništa. I nadalje je osnovni uvjet pristupa mjeri registracija u Upisniku poljoprivrednika (kao SOPG, OPG, obrt ili tvrtka registrirana za obavljanje poljoprivredne djelatnosti ili zadruga) te EVPG od najmanje 2.000, a najviše 7.999 EUR-a. Uz to je potrebno zadovoljiti i standardne opće uvjete.
Za razliku od dosadašnjih natječaja, prihvatljivim će se smatrati samo oni kojima je svrha ulaganja povećanje EVPG i to za najmanje 4.000 EUR-a u sektoru stočarstva (uključujući peradarstvo) i za najmanje 2.000 EUR-a u ostalim sektorima, u odnosu na EVPG u trenutku ulaganja, a prema podacima iz Potvrde o EVPG koja je sastavni dio obvezne dokumentacije.
Drugim riječima, u sektoru stočarstva, primjerice kod uzgoja mliječnih krava, da bi bio prihvatljiv za ovu mjeru, korisnik sredstvima mjere mora predvidjeti kupovinu najmanje 2 mliječne krave (1 krava = cca 2.200 EUR-a EVPG), ili najmanje 15 rasplodnih koza, odnosno čak 28 rasplodnih ovaca. Pčelari će pak broj pčelinjih zajednica morati podići za čak 60 kako bi dostigli ove vrijednosti EVPG.
Po prvi puta u skladu s ciljevima mjere
Ako govorimo o biljnoj proizvodnji, na mjeri možete konkurirati ako ćete podići novih 1,20 ha nasada pod jabukom, kruškom ili dunjom, odnosno ako ćete povrće uzgajati na novih 0,36 ha.
Ovako definiran uvjet je u stvari i logičan, znamo li kako je osnovni cilj ove mjere, još od početka njene provedbe, pomoć malim poljoprivrednim gospodarstvima u njihovu prijelazu na tržišno orijentiranu proizvodnju, odnosno na povećanje njihove EVPG do razine prihvatljivosti za prijavu na podmjeru 4.1 Programa ruralnog razvoja. Možda se nekada u budućnosti upravo za podmjeru 4.1 (ili njen pandan u novom Strateškom planu) posebno predvide sredstva za poljoprivredna gospodarstva koja su na donjoj granici prihvatljivosti pristupa mjeri.
Svrstavanjem u isti koš s velikim igračima, gotovo da neće imati nikakvu šansu dodatno osnažiti svoju proizvodnju. Nisu je imali ni do sada.
Ulaganje u stočarstvo nosi najviše bodova
Osim što je uvjet povećanje EVPG, po ovoj će se osnovi dodjeljivati i bodovi. Pa će tako svi oni koji podižu EVPG u sektoru stočarstva imati pravo na 25 bodova, sektor voća i povrća nosi 20 bodova, a svi ostali sektori nose 10 bodova. Dodatne bodove nosi i budući upis u Upisnik ekoloških proizvođača. Dovoljno je prilikom prijave iskazati namjeru proizvodnje po ekološkim načelima, da vam se po toj osnovi dodijeli vrlo vrijednih 5 bodova.
U roku od 24 mjeseca, korisnik može i odustati od proizvodnje po ekološkim načelima čime gubi pravo na isplatu preostalog dijela potpore, odnosno povrat isplaćene 1. rate. No, takav je, već u startu, „rezervirao“ sredstva koja je netko tko se našao ispod crte mogao pametno i sa svrhom utrošiti. Sličan je uvjet vrijedio i na prošlom natječaju (2018.), a mnogima se, koji ne poznaju obveze u ekološkoj proizvodnji, zgodno učinilo „zaraditi“ bodove po toj osnovi.
Nejasno je međutim, može li korisnik koji trenutno ostvaruje EVPG po osnovi proizvodnje povrća, a ulagati će u sektor stočarstva (i time ostvariti 25 bodova) kupiti 2 mliječne krave (čime će zadovoljiti uvjet o povećanju EVPG), a ostatak sredstava uložiti npr. u kupovinu poljoprivredne mehanizacije nužne za obavljanje povrtlarske proizvodnje.
A gdje su prerađivači?
Na kraju recimo da su iz ovog natječaja izostavljeni svi mali prerađivači, poput malih proizvođača pršuta, za koje za sada ne postoji niti jedna mjera na kojoj bi mogli ozbiljno konkurirati za dobivanje sredstava. Nemali je broj onih koji su upravo iznosom od 15.000 EUR-a povećali proizvodne kapacitete za pršute, pancetu, kulen i ostale suhomesnate proizvode, a koji s „velikim igračima“ u podmjeri 4.2 nemaju gotovo nikakve šanse.
Spomenimo na kraju da korisnici koji su već ostvarili potporu po ovom tipu operacije (ili onom 1.1.4. kojeg provode LAG-ovi) tijekom razdoblja 2014. – 2020., ne mogu podnijeti prijavu na ovom natječaju.
Moguće da će do raspisivanja natječaja neki od ovih uvjeta biti i promijenjeni, s obzirom da je natječaj u e-savjetovanju kojem mogu pristupiti sve zainteresirane strane i dati svoje primjedbe i/ili prijedloge.
Želite li doznati više o ovoj temi, prijavite se za sudjelovanje na radionici. Više detalja na LINKU