Inicijalna rang lista za podmjere 6.1 i 6.3
Agencija za plaćanja je u srijedu, 9. ožujka objavila inicijalnu rang listu pristiglih prijava na posljednje natječaje za podmjere 6.1 i 6.3.
Već sama objava izazvala je priličnu buru među svima koji su se prijavili, a koji su pokušali pronaći svoje ime unutar zelenih polja koja bi, smatraju mnogi, trebala značiti siguran prolaz na ovom natječaju. No da li je tome uistinu tako?
Naknadno pomicanje liste
Hvale je vrijedna ovakva informacija koju je po prvi puta plasirala Agencija za plaćanja, a koja jasno definira koliki je broj pristiglih prijava po pojedinoj podmjeri, što do sada nikada nije bio slučaj. Na ovaj način je barem svima omogućen uvid u broj pristiglih prijava i vrijednost zatražene potpore. Ovaj su podatak ranije znali tek rijetki, iako bi se trebalo raditi o javnom podatku.
No objavljena rang lista, kako je Agencija i pojasnila na svojim stranicama, nikako ne znači i konačan raspored zaprimljenih prijava, s obzirom da je njihova obrada započela tek prije nekoliko dana.
Raspored na inicijalnoj rang listi je definiran na osnovi bodova koje je prilikom svake pojedine prijave definirao prijavitelj ili njegov konzultant. Sada će u postupku detaljne obrade prijava, djelatnici Agencije za plaćanja pored utvrđivanja prihvatljivosti ulaganja i valjanosti priložene dokumentacije, utvrđivati i osnovu za inicijalnu dodjelu bodova.
Primjerice, kod unosa prijave korisnik ili njegov konzultant su kod podmjere 6.1 (Mladi poljoprivrednici) mogli dodijeliti 5 bodova po kriteriju sjedišta poljoprivrednog gospodarstva u području sa značajnim prirodnim ograničenjima (ZPO). Takav je korisnik na inicijalnoj rang listi mogao biti npr. na 369. poziciji (pozicija je uzeta slučajno, i nema veze sa stvarnim korisnikom na njoj) s 57 bodova.
Ukoliko u postupku obrade prijave, Agencija utvrdi da sjedište poljoprivrednog gospodarstva nije na području ZPO već na području s posebnim ograničenjima (PPO), korisniku će se korigirati broj bodova s 5 na 2. Time će prijava imati ukupno 54 boda te će korisnik pasti u rang onih kojima potpora neće biti dodijeljena.
Tako se kontroliraju svi kriteriji u obje podmjere. Za pretpostaviti je kako je dio korisnika inicijalno pogrešno dodijelio bodove, dio je sigurno prijavio neprihvatljivo ulaganje, a dio možda nije prijavio obvezno ulaganje vezano uz digitalizaciju i/ili obnovljive izvore energije.
Zato je za sada još uvijek prerano za donošenje nekakvih zaključaka o sigurnom prolasku, iako je sasvim izvjesno da su šanse za prolazak sigurno veće onima u “zelenom području” tablice, nego onima koji su na tablici prilično nisko.
Inicijalnu rang listu pogledajte OVDJE
Ima li šanse za povećanjem sredstava?
Ovo je pitanje koje ovih dana postavljaju mnogi, a odgovor na njega znaju samo neki.
Činjenica je da se na posljednjem natječaju za podmjeru 6.3 alokacija povećavala nekoliko puta, pa je u konačnici potporu ostvario 4261 korisnik iako je inicijalno bilo sredstava za njih oko 2400. Međutim, činjenica je i da se u ovim posljednjim natječajima alokacija dodjeljivala iz Instrumenta Europske unije za oporavak (tzv. EURI fonda), ne iz sredstava PRR, pa je i to jedan od mogućih razloga zbog kojih povećanja alokacije neće biti.
LAG natječaji
Kako god bilo, ostaje nam pričekati još neko vrijeme dok traje obrada svih pristiglih prijava. Prema nekim informacijama iz Agencije za plaćanja, obrada bi ovog puta trebala biti brza, ne bi se trebalo čekati i do 3 godine na obradu svih prijava, kao što je bio slučaj na natječaju iz 2018. godine.
Preporuka je svima da pozorno prate objave Lokalnih akcijskih grupa (LAG) koji djeluju na području sjedišta OPG-a, a kojima su krajem prošle godine dodijeljena dodatna sredstva za provedbu Lokalnih razvojnih strategija kroz koje se potiču ulaganja i u mala poljoprivredna gospodarstva (podmjera 6.3). Neki od njih natječaje su već raspisali. Ako ste na Agencijinoj listi “nisko”, svakako se isplati prijaviti na LAG natječaj.