Poduzetništvo u poljoprivredi
Na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu je u srijedu, 15. svibnja, u organizaciji CEPOR-a – Centra za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva, održana radionica na temu „Poduzetništvo u poljoprivredi“. Radionici je nazočio veliki broj studenata Agronomskog fakulteta, budućih poduzetnika koji su sa zanimanjem odslušali sva predavanja.
Radionicu je otvorio moderator, prof.dr.sc. Mario Njavro sa Zavoda za menadžment i ruralno poduzetništvo.
Prof.dr.sc. Mirela Alpeza s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Osijeku, u prvom je izlaganju predstavila podatke vezane uz stanje poduzetništva u EU i u RH. Iznijela je zanimljiv podatak kako na razini EU, svake godine oko 450.000 malih i srednjih poduzeća s oko 2 milijuna zaposlenih, prolazi kroz proces prijenosa poslovanja. U tom procesu je oko 30% onih koji poslovanje nasljeđuju od starijih članova svoje obitelji, 40% poduzeća biva prodano, dok 30% njih završi u likvidaciji, bilo zbog problema u poslovanju, bilo zbog nezainteresiranosti mlađih generacija za preuzimanjem određenog poslovanja.
Predstavila je i rezultate ankete hrvatskih poljoprivrednika, o njihovim planovima o opstanku OPG-a, nakon što se povuku u zasluženu mirovinu. 30% anketiranih izjasnilo se kako će proizvodnja biti nastavljena od strane članova obitelji, 40% planira obustavu poslovanja i zatvaranje OPG-a, dok samo 9% njih razmišlja o prodaji poslovanja.
Preuzimanje OPG-a
Na ovu temu nadovezao se dr.sc. Marin Kukoč koji je u svom izlaganju predstavio mogućnosti preuzimanja poslovanja obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava u RH. Prikazao je zadovoljavajući trend porasta broja mladih poljoprivrednika, onih u dobi do 40 godina, koji su nositelji OPG-ova. Njih je trenutno 14,4 % u odnosu na ukupan broj OPG-ova, što je porast od čak 66% u odnosu na 2015. godinu. Plan je da se broj mladih nositelja do 2030. godine povisi na 20%.
Istaknuo je kako je od donošenja Zakona o OPG-u, 2018. godine, moguće preuzimanje OPG-a u cijelosti, na temelju pravomoćnog rješenja, odnosno na temelju pravnog posla. Drugim riječima, baš kao i kod prodaje poduzeća/obrta, moguće je na isti način, pod određenim uvjetima i preuzimanje OPG-a. Pri tom, novi vlasnik preuzima povijest poslovanja i Matični identifikacijski broj OPG-a (MIBPG), što je naročito važno kod prijava na natječaje za neke intervencije SPZPP za koje je nužno poslovanje od barem godinu dana prije prijave na natječaj
Na radionici su predstavljeni i digitalni alati i usluge renomirane svjetske tvrtke koja ima predstavništvo u RH, a koji nude mogućnost analize parcela za optimizirano upravljanje usjevima, pristup dodatnim podacima u vidu satelitskih snimki za donošenje relevantnih odluka te alate za cjelogodišnje savjete i preporuke od strane stručnih savjetnika.
Po završetku svih prezentacija uslijedila su pitanja studenata, koji su iznenadili svojom proaktivnošću i zanimljivim pitanjima. Među prisutnima je bila i mlada Katarina Rudan, koja upravo radi na preuzimanju OPG-a, s kojim u budućnosti planira apliciranje na mjere iz SPZPP, prije svega na onu namijenjenu mladim poljoprivrednicima.
Slična radionica planira se i za studente Agrobiotehničkog fakulteta Sveučilišta u Osijeku.