Put uspjeha Martine Šaravanje: vjera, upornost i razvoj kroz EU fondove
U hrvatskom gradiću Ilok, nadaleko poznatom prema vrhunskim vinima, Martina Šaravanja, 34-godišnjakinja i majka dvoje djece, gradi svoj san korak po korak. 2016. godine diplomirala je na Poljoprivrednom fakultetu u Osijeku, smjer Voćarstvo, vinogradarstvo i vinarstvo. No, to je bio tek početak njene priče.
Put do uspjeha
Martina je oduvijek imala san o vlastitom poljoprivrednom gospodarstvu. Priliku za ostvarenje svojih snova vidjela je još tijekom njezinih studentskih dana, a nakon što je diplomirala, odlučila je pretvoriti svoj san u stvarnost. Godine 2017. osnovala je Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo, uz podršku svoje obitelji, a od 2019. godine je i zaposlena na OPG-u. U početku je njezin fokus bio na vinogradarstvu, a grožđe je predavala u PZ Trs. No, Martina nije stala samo na vinogradima. Odlučila je diversificirati svoju proizvodnju pa je posadila nasade oraha i lijeske. Prošle godine imali su i prvu berbu, što je bio veliki korak naprijed za nju i njezin OPG.
Da bi proširila svoje poslovanje, Martina je uzela poslovni prostor u najam. Tamo se posvetila proizvodnji brašna od sjemenki grožđa i preradi lješnjaka. Njezin entuzijazam i predanost oživjeli su nove proizvode: namaz od 100% lješnjaka i lješnjak u čokoladi. Martina nije samo poljoprivrednica; ona je i kreativna poduzetnica koja pronalazi inovativne načine kako unaprijediti svoju proizvodnju.
Od samog otvaranja svog Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva 2017. godine, Martina je bila član zadruge Trs. Kroz svoje iskustvo, Martina dijeli priču o prednostima, izazovima i važnosti zajedništva u poljoprivredi. Zadruga Trs broji 16 članova, među kojima se ističe 14 predanih proizvođača. Jedan od ključnih trenutaka u Martininoj zadružnoj priči bila je 2017. godina, kada je radila kao voditeljica EU projekta “Razvoj novih proizvoda od sjemenki grožđa”. U suradnji s Prehrambeno tehničkim fakultetom u Osijeku, razvili su tri inovativna proizvoda: brašno, ulje i ekstrakt. Ovaj projekt ne samo da je obogatio ponudu zadruge, već je i dodatno potvrdio važnost suradnje između poljoprivrednika i obrazovnih institucija.
No, unatoč očitim prednostima, u Hrvatskoj se čini da je članstvo u zadrugama još uvijek podcijenjeno. Veliki OPG-ovi često imaju dovoljno resursa da samostalno posluju, dok mali poljoprivrednici možda osjećaju nedostatak povjerenja u zadružni model. Martina poručuje svojim kolegama poljoprivrednicima da pažljivo razmotre prednosti i nedostatke članstva u zadruzi te naglašava važnost povjerenja u ljude s kojima surađuju.
„Teže je uspjeti sam. A i lakše je upustiti se u neke projekte i investicije kad znaš da netko stoji iza tebe i spreman je pomoći. Moj OPG je mali i bilo bi mi teško izboriti se na tržištu, ne posjedujem ni mehanizaciju za obradu vinograda tako da sam članstvom u zadruzi riješila i taj problem“, objašnjava naša sugovornica.
Martina je priliku za razvoj svog OPG-a i ostvarivanje ciljeva vidjela u EU fondovima. „Od otvaranja OPG-a sam se prijavljivala na natječaje, odredila sam ciljeve koje sam htjela ostvariti i pisala projekte. Prva mjera na koju sam se prijavila je 6.1. Potpora za pokretanje poslovanja mladim poljoprivrednicima i uz pomoć te mjere sam posadila nasade lijeske i oraha te kupila vinograd. Kroz mjeru 6.2. Potpora za nepoljoprivredne djelatnosti kupila sam opremu za proizvodnju brašna od sjemenki grožđa. Prošle godine sam se prijavila na mjeru za Restrukturiranje vinograda, izvadila sam stare i posadila novih 6 ha vinograda, promijenila sortiment gledajući na zahtjeve tržišta tako da sada imam nove vinograde koji su prilagođeni strojnoj berbi jer, nažalost, situacija je takva da je sve teže doći do radnika pa moramo biti pripremljeni na sve scenarije iako u zadruzi i dalje preferiramo ručnu berbu. U planu mi je nabava traktora jer ne posjedujem nikakvu mehanizaciju za obradu nasada. Uskoro će lješnjaci i orasi doći u puni rod pa bih htjela kupiti usisavač i ostalu opremu za preradu lješnjaka Trenutno pripremam dokumentaciju za novi natječaj, u planu mi je sadnja još nasada oraha i kupovina mehanizacije za obradu nasada lijeske i oraha.“, prepričava Martina, uspješna mlada poljoprivrednica.
Poruka mladim poljoprivrednicima
U svijetu poljoprivrede, gdje svaki usjev predstavlja izazov, a svaka žetva je plod rada i posvećenosti, mladi poljoprivrednici suočavaju se s jedinstvenim izazovima. „Mladim poljoprivrednicima poručujem da imaju vjere u sebe i da se ne boje napraviti
prvi korak, uvijek izađe na dobro, samo treba biti uporan. Poljoprivreda je za mene najljepši posao, nešto što je iznad svih nas jer ništa nije savršeno kao priroda. EU fondovi su naša prilika za razvoj i rast poslovanja kada znate što želite i kamo idete“, poručuje Martina mladim poljoprivrednicima.
Jedinstvenost Martinine priče leži i u načinu na koji prodaje svoje proizvode. Umjesto klasičnih trgovina, ona koristi model zadruge kako bi plasirala svoje proizvode na tržište. Ovo nije samo posao za Martinu, već i način života koji voli dijeliti sa svojom zajednicom: „Svi moji proizvodi se prodaju kroz PZ Trs, na njihovim Facebook i Instagram stranicama možete pratiti naš rad, svašta novo pripremamo“.
Više možete pronaći na njihovoj web stranici, Facebook i Instagram profilu.
Martina Šaravanja predstavlja inspiraciju za sve one koji sanjaju o vlastitom OPG-u. Njena strast, hrabrost i posvećenost poljoprivredi ne samo da obogaćuju lokalnu zajednicu, već pokreću i šire pozitivnu energiju prema očuvanju tradicije i stvaranju održive budućnosti.