
Mala općina za veliki projekt – DINARSKO SRCE
U srcu Dalmatinske zagore, mala je Općina Kijevo dobila svoj prvi projekt – Društveni centar “Dinarsko srce”, u vrijednosti od nešto većoj od 1.700.000,00 kuna, a koji se financira iz Europskog socijalnog fonda u okviru poziva „Prostori sudjelovanja – razvoj programa revitalizacije prostora u javnom vlasništvu kroz partnerstvo OCD-a i lokalne zajednice“.
Projekt provodi Kulturno-umjetničko društvo „Dinara“ iz Kijeva u partnerstvu s Općinom Kijevo i udrugom GTF-Inicijativa za održivi rast iz Zagreba. Ovim se projektom želi unaprijediti društveni život i povećati iskorištenost javnog prostora u Kijevu kroz razvoj društvenog centra Dinarsko srce gdje se tijekom trajanja projekta provode programi iz područja tradicijske kulture, ruralnog razvoja i poduzetništva.
Kroz projekt, postojeći se prostor u javnom vlasništvu revitalizirao, obogatio društveno-kulturnim sadržajima i tako je stavljeni u službu organizacija civilnoga društva i stanovništva na prostoru Općine Kijevo.
Od rujna 2020. godine, u Društvenom centru „Dinarsko srce“ održavaju se razne aktivnosti namijenjene stanovnicima Kijeva i okolice te su prilagođene svim uzrastima. Također, provodi se i program Dinara usmjeren na edukaciju i razvijanje svijesti o važnosti zaštite prirode, organiziranje aktivnosti kao što su promocije tematskih knjiga, izložbe fotografija, planinarski izleti, branje i obrada ljekovitog bilja i slično.
Različite aktivnosti za zadržavanje lokalnog stanovništva
Kulturno umjetničko društvo „Dinara“ je do prosinca 2021. godine redovito organizirao radionice iz programa Poduzetništvo i ruralni razvoj. Aktivnosti su se odvijale u Društvenom centru „Dinarsko srce“, a namjera im je bila da poljoprivrednim proizvođačima, nositeljima OPG-ova, vlasnicima obrta i poljoprivrednih tvrtki pruže sveobuhvatnu informaciju o mogućim izvorima financiranja njihovih projekata i programa.
Stanovnici Kijeva na radionicama su mogli saznati informacije o uvjetima i načinu korištenja potpora putem natječaja Programa ruralnog razvoja uključujući informacije o iznosu potpore, prihvatljivosti prijavitelja, prihvatljivosti troškova i postupku prijave.
U sklopu individualnih konzultacija, sudionici su imali priliku dobiti savjete za konkretne slučajeve i pomoć pri prijavi na natječaje ili registraciji novih pravnih subjekata.
Na radionicama su polaznici imali priliku saznati informacije o prijavi na aktualne natječaje i natječaje u najavi kojima mogu osigurati bespovratnu potporu za svoja obiteljska poljoprivredna gospodarstva.
U okviru programa Poduzetništvo i ruralni razvoj, u studenome 2021. godine pokrenuta je aktivnost ekonomskog osnaživanja žena. Aktivnost sadrži niz radionica koje se provode s ciljem osnaživanja žena kroz edukacije za razvoj financijske pismenosti, financijskog planiranja, poslovnih planova te o mogućnostima samozapošljavanja žena u zajednici, a posebice žena na ruralnim prostorima, stavljajući naglasak na Kijevo.
Teme na radionicama većinom su obuhvatile razgovor o mogućnostima, prilikama, izazovima i preprekama za žene poduzetnice na ruralnim prostorima. Radionice vodi Ana Barać, direktorica Poduzetničkog centra Sinj koja iza sebe ima višegodišnje iskustvo rada na mjerama potpore za poduzetnike i ruralnom razvoju.
Na radionicama jačanja kapaciteta organizacija civilnog društva sudionici su imali priliku naučiti više o osnovama upravljanja u organizacijama civilnoga društva, strateškom planiranju, izvještavanju te (nacionalnim i europskim) izvorima financiranja. Također, održane su radionice o financijskom upravljanju u organizacijama civilnoga društva, pripremi i upravljanju projektnim proračunom kroz predavanje i praktičan rad.
Radionice o ljekovitom bilju, tkanju, tradicijskoj kuhinji…
Edukativne radionice o ljekovitom bilju započele su u svibnju 2021., a bave se upoznavanjem najpoznatijih biljnih vrsta na dinarskom području te pravilnom načinu njihova sabiranja, primjene i izrade biljnih pripravaka.
Radionice planinarenja krenule su u lipnju 2021., a za cilj imaju razvijanje svijesti o važnosti zaštite prirode, boravka u prirodi i dobrobiti planinarenja. Na radionicama su polaznici imali priliku i slušati predavanja o napredovanju u planinarenju po nepovoljnim vremenskim uvjetima te isprobati razne vježbe na planini Dinari.
U društvenom centru održavaju se i radionice tkanja, tekstila i nošnji na kojima polaznici imaju priliku naučiti mogućnosti ručnog tkanja tradicijskim tehnikama i materijalima te stvoriti konačan proizvod, a sve to uz očuvanje kulturnog i tradicijskog nasljeđa kijevskog kraja. Radionice su prilagođene svim uzrastima, a vodi ih prof.dr. Željko Knezić s Tekstilno-tehnološkog fakulteta.
Kijevljani su kroz radionice tradicijske kuhinje obnavljali umijeće pripreme tradicionalnih jela Dalmatinske zagore. Cilj radionica je očuvanje gastronomske baštine kijevskoga kraja kroz prijenos znanja i iskustva s naraštaja na naraštaj.
Također, u društvenom centru održavale su se radionice predstavljanja tradicijskih načela gradnje i gradnje suhozida karakterističnih za Dalmatinsku zagoru i kijevski kraj te radionice tradicijske glazbe i plesa koje obilježavaju ovaj kraj, a na kojima su sudionici uživali i u tradicionalnom kolu.
Završna konferencija u svibnju
Povodom proslave Sv. Mihovila u Kijevu, u srijedu, 29. rujna 2021., održan je Dan otvorenih vrata društvenog centra Dinarsko srce. Danom otvorenih vrata obilježilo se godinu dana provedbe aktivnosti u društvenom centru Dinarsko srce. Cilj je bio mještane i posjetitelje upoznati s radionicama i programima koji se održavaju u centru i pozvati ih da sudjeluju u budućim aktivnostima.
Nakon niza zanimljivih i korisnih radionica, 13. svibnja 2022. godine održat će se završna konferencija projekta u Društvenom centru „Dinarsko srce“ čime se projekt uspješno privodi kraju. Na konferenciji se očekuju predstavnici javnih i državnih institucija, turističkih zajednica, medija te ostali mještani.