Koraci do eko znaka
Zaštita okoliša predstavlja jednu od najaktualnijih tema u svijetu. U posljednjih par godina potrošači su počeli više cijeniti ekološke proizvode, pa tako prilikom kupnje daju prednost „zelenim proizvodima“. Također, Strategija „od polja do stola“ ima za cilj do 2030. godine postići da se barem 25% površine poljoprivrednog zemljišta upotrebljava za ekološku poljoprivredu. Iz toga možemo zaključiti kako ćemo se kao proizvođači, a i potrošači, naći u situaciji u kojoj će ekološka poljoprivreda zauzimati veliki prostor u proizvodnji EU te će ekološki proizvodi postajati sve prisutniji.
Što je eko znak i kako doći do njega, donosimo Vam u nastavku.
Eko znak EU-a, kao i HR eko znak, osigurava jedinstveni vizualni identitet ekoloških proizvoda proizvedenih u Europskoj uniji. Zahvaljujući njemu potrošači lakše prepoznaju ekološke proizvode, a poljoprivrednici ih mogu lakše prodati na tržištima diljem zemlje i EU-a.
Njime se potvrđuje da su proizvođači zadovoljili stroge zahtjeve proizvodnje, prerade, prijevoza i skladištenja. Može se staviti samo na artikle koji sadržavaju najmanje 95 posto ekoloških sastojaka i zadovoljavaju dodatne stroge uvjete u pogledu preostalih 5 posto.
Koraci do eko znaka
Prvi korak
Prijava proizvođača u jednu od ovlaštenih kontrolnih tijela u RH.
Kontrolno tijelo je pravna osoba ovlaštena i akreditirana za provođenje stručne kontrole i certifikacije u području ekološke proizvodnje. Subjekti uključeni u sustav ekološke proizvodnje podliježu stručnoj kontroli najmanje jednom godišnje.
Popis svih ovlaštenih kontrolnih tijela u RH možete pronaći na https://poljoprivreda.gov.hr/istaknute-teme/poljoprivreda-173/poljoprivreda-175/ekoloska/popis-ovlastenih-kontrolnih-tijela/3671
Drugi korak
Podnijeti zahtjev za stručnu kontrolu kontrolnom tijelu.
Treći korak
Prije prve stručne kontrole pripremiti dokumentaciju:
1. Dokaz o upisu u Upisnik poljoprivrednika (proizvođača, prerađivača, uvoznika ili distributera/trgovaca).
2. Zapisnik o evidenciji uporabe poljoprivrednog zemljišta (ARKOD zapisnik), kojeg izdaje APPRRR.
Četvrti korak
Djelatnik kontrolnog tijela dolazi na PG u prvu stručnu kontrolu i ovisno o uvjetima izdaje ZAPISNIK o obavljenoj stručnoj kontroli.
Peti korak
Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju (podružnici/ regionalnom uredu Agencije) podnosi se:
1. Zahtjev za upis u Upisnik subjekata u ekološkoj proizvodnji ne stariji od 60 dana od datuma obavljene prve stručne kontrole
2. Državni biljeg
Šesti korak
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju upisuje PG u Upisnik subjekta u ekološkoj proizvodnji te izdaje RJEŠENJE O UPISU U UPISNIK SUBJEKATA U EKOLOŠKOJ PROIZVODNJI.
Sedmi korak
Ovlašteno kontrolno tijelo izdaje Potvrdnicu/certifikat.
Obvezno prijelazno razdoblje prelaska s konvencionalne na ekološku poljoprivredu traje 2 godine za oranice, povrće i trajne travnjake i 3 godine za višegodišnje nasade, a započinje kada proizvođač uključi svoje poljoprivredno gospodarstvo u sustav kontrole. U iznimnim uvjetima prijelazno razdoblje može biti produženo ili skraćeno.
Proizvodi proizvedeni u prijelaznom razdoblju označavaju se riječima i kraticama, a ne znakom.
Ne zaboravimo i ono najbitnije. Ekološka proizvodnja zbog svojih specifičnosti značajno je skuplja od konvencionalne proizvodnje, pa su i ovako proizvedeni proizvodi skuplji.