Natječaj PRR za vinograde
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju je u srijedu 2. lipnja objavila dva natječaja iz mjere 4 – Ulaganja u fizičku imovinu.
Oba se odnose na tip operacije 4.1.1. „Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava“.
Prvi se odnosi na ulaganja u Podizanje novih vinograda i/ili restrukturiranje vinograda stolnih kultivara.
U sklopu ovog natječaja omogućeno je ulaganje u podizanje novih vinograda stolnih ili vinskih sorti vinove loze, dok je u slučaju restrukturiranja moguće ulagati samo u postojeće nasade stolnih sorti.
Podsjetimo, restrukturiranje vinograda vinskih sorti nije moguće provesti kroz mjeru 4 Programa ruralnog razvoja, s obzirom da je isto prihvatljivo u sklopu tzv. Vinske omotnice.
Prihvatljivi korisnici u sklopu ovog natječaja jesu fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika kao i proizvođačke organizacije priznate u sektoru vina. Planiraju li prijavu, fizičke osobe (OPG, obrti), moraju udovoljiti uvjetu da su upisani u registru poreznih obveznika (RPO), najmanje godinu dana prije objave natječaja na e-savjetovanju.
Ostali uvjeti mogu se provjeriti OVDJE
Drugi natječaj omogućuje ulaganja u Podizanje novih i/ili restrukturiranje postojećih višegodišnjih nasada i to sljedećih voćnih vrsta: jabuka, kruška, dunja, breskva, nektarina, marelica, trešnja, višnja, šljiva, jagoda, malina, kupina, američka borovnica, mandarina, limun, maslina, smokva, lijeska, badem, orah i pitomi kesten.
Natječajem su propisane minimalne površine novog/restrukturiranog nasada koje su prihvatljive za ulaganja, pa tako npr. nije moguće podizati novi nasad jagodičastog ili južnog voća (maslina, smokva) ili restrukturirati postojeći, ako je njihova površina manja od 0,5 ha. Za jezgričavo, koštunićavo ili lupinasto voće ta površina iznosi 1 ha.
Ovdje su prihvatljivi korisnici fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika kao i proizvođačke organizacije priznate u sektoru voća.
Svi oni koji se odluče na ulaganja trebaju imati na umu kako je natječajem propisana obveza postavljanja sustava navodnjavanja (kod podizanja novih nasada), odnosno poboljšanje postojećeg sustava koji bi trebao štedjeti najmanje 25% vode u odnosu na postojeći sustav. Također, natječajem je propisano kod kojih je voćnih vrsta obvezno postavljanje protugradnog i/ili antifrost sustava.
Svi detalji vezani uz prihvatljivost mogu se provjeriti OVDJE.
Potpora i do 70%
Treba naglasiti kako potpora u oba natječaja iznosi 50% vrijednosti ulaganja uz moguće uvećanje od 20% ukoliko ulaganje provodi mladi poljoprivrednik odnosno ukoliko se ulaganja provode u planinskom području, području sa značajnim prirodnim ograničenjima ili ostalim područjima s posebnim ograničenjima. Kumulativno, potpora može iznositi najviše 70%.
Najniža visina potpore po projektu iznosi 5.000 EUR-a, dok je maksimalni iznos određen na 500.000 EUR.
Za korisnike čiji je zbroj vrijednosti prometa kroz tri godine koje prethode godini u kojoj je podnesen zahtjev za potporu manji od iznosa od 100.000 EUR, korisnike koji nisu u obvezi vođenja poslovnih knjiga i korisnike obveznike vođenja poslovnih knjiga koji ne posjeduju financijsku dokumentaciju za prethodnu financijsku godinu mogu ostvariti maksimalnu potporu od 100.000 EUR-a.
Spomenimo kako je za natječaj „Vinogradarstvo“ osigurano ukupno 70 milijuna kuna, a u natječaj „Trajni nasadi“ ukupno 200 milijuna kuna.
Prijave na oba natječaja moguće je podnijeti od 16. srpnja 2021. do zaključno 30. rujna 2021. godine do 12 sati.
Ukoliko ste zainteresirani za prijavu na ove natječaje, obratite se s povjerenjem tvrtki SpartiuM consulting čiji vlasnik dr.sc. Marin Kukoč ima 15 godina iskustva u provedi EU fondova ruralnog razvoja. Svoj upit pošaljite na info@spartium-consulting.hr