Natječaj za podizanje/restrukturiranje novih trajnih nasada u e-savjetovanju
Ministarstvo poljoprivrede je u e-savjetovanje pustilo prijedlog natječaja za podizanje novih i/ili restrukturiranje postojećih višegodišnjih nasada u sklopu tipa operacije 4.1.1 „Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava“
Ovim natječajem predviđen je iznos od 200 milijuna kuna namijenjenih ulaganjima u podizanje novih ili restrukturiranje postojećih nasada sljedećih voćnih vrsta: jabuka, kruška, breskva, nektarina, marelica, trešnja, višnja, šljiva, jagoda, američka borovnica, mandarina, maslina, smokva, badem, lijeska, orah.
Već je na prvi pogled jasno kako je izbor voćnih vrsta prilično širok, iako bi se kao logično moglo nametnuti pitanje svrhe uključivanja u popis onih voćnih vrsta u kojima RH postiže punu samodostatnost, a dobar dio proizvodnje plasira i na vanjska tržišta. Iako je samodostatnost u proizvodnji voća u 2018. godini iznosila 48,2% svih potreba domaćeg tržišta, samodostatni smo jedino u proizvodnji trešanja i višanja (128%) i mandarina (102,6%), dok kod primjerice limuna osiguravamo vlastitom proizvodnjom svega 2,17% potreba.
Obavezno postavljanje sustava navodnjavanja
Ovim je natječajem dakle omogućeno podizanje novih ili restrukturiranje postojećih nasada navedenih voćnih vrsta, ali je Ministarstvo prijedlogom Natječaja predvidjelo i obveznu opremu novih/restrukturiranih nasada i to sustava navodnjavanja za sve voće vrste te protugradne mreže (za jabuku, krušku, breskvu, nektarinu, trešnju i američku borovnicu) i antifrost sustava (za jabuku, krušku i trešnju).
Drugim riječima, nije moguće podizati novi nasad limuna ukoliko isti ne opremamo i sustavom za navodnjavanje, odnosno novi nasad jabuke ako isti nećemo opremiti i sustavom navodnjavanja i protugradnim mrežama i antifrost sustavom.
Za mnoge kulture i za određena područja uvođenje ovih tehnologija svakako je opravdano, no obveza postavljanja sustava navodnjavanja u primjerice novim maslinicima ili nasadima smokava često je nepotrebna, nemoguća i izuzetno skupa aktivnost, čak i uz do 70% sufinanciranja koliko je predvidio ovaj natječaj. Dodatni problem mnogim područjima, poglavito u priobalju predstavlja i usklađivanje s direktivom vezanom uz vodnu politiku, koja striktno definira obvezu učinkovitog korištenja voda, smanjenje njene potrošnje kao i mogućnosti zahvaćanja s obzirom na stanje vodnih tijela.
Potpora do 500.000 EUR-a
Ostali uvjeti prihvatljivosti korisnika i projekta su uglavnom standardni kao i na svim prethodnim natječajima. Omogućena su ulaganja fizičkim i pravnim osobama upisanim u Upisnik poljoprivrednika (OPG, PG), uz uvjet zadovoljenja minimalne EVPG od 6.000 EUR-a i minimalno godinu dana upisa u Upisnik, izuzev mladih poljoprivrednika koji u Upisniku mogu biti i manje, ali imaju pravo i na manji maksimalni iznos potpore.
Za njih je određen u iznosu od 100.000 EUR-a, dok ostali mogu ostvariti maksimalnu potporu u iznosu od 500.000 EUR-a. Intenzitet potpore u pravilu iznosi 50% prihvatljivog dijela investicije, ali se može povisiti za dodatnih 20% kod ulaganja mladih poljoprivrednika, za ulaganja koja se odvijaju u planinskom području, području sa značajnim prirodnim ograničenjima ili ostalim područjima s posebnim ograničenjima te za zajedničke projekte.
Natječaj je u e-savjetovanju do 6. svibnja do kada možete iskazati svoje primjedbe/prijedloge. Možete ga pogledati OVDJE
Kako se uključiti u e-savjetovanje provjerite OVDJE.
Ako ste zainteresirani za predmetno ulaganje, javite nam se na vrijeme na info@spartium-consulting.hr kako bi utvrdili prihvatljivost projekta za ovaj natječaj.