Natječaj za plastenike u podmjeri 4.1
Sa zadnjim danom 2020. godine, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavila je natječaj za tip operacije 4.4.1. „Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava“ – ulaganja u proizvodnju povrća u zaštićenom prostoru – plasteniku, za koje je prijave moguće podnijeti od 15. veljače do 30. travnja 2021. godine.
Kao i obično, Agencija je ostavila dovoljno vremena od objave natječaja do početka prijave, a i do samog kraja, kako bi svi oni zainteresirani imali dovoljno vremena prikupiti svu traženu dokumentaciju. Većinu je moguće ishoditi u par dana dok je za onu vezanu uz samu izgradnju plastenika ipak potrebno nešto više vremena.
Naime, prema odredbama koje definiraju područje gradnje, plastenike je ovisno o njihovim dimenzijama moguće graditi bez Građevinske dozvole i Glavnog projekta (uz Idejno rješenje) i to one najjednostavnije, bez temeljenja i bez instalacija različitih sustava. Za kompleksnije, one većih dimenzija, s temeljima i razvedenim instalacijama za grijanje, hlađenje, električnu energiju i dr., moguće je graditi bez Građevinske dozvole, ali s izrađenim Glavnim projektom, ili uz Građevinsku dozvolu za najsloženije zahvate.
Uz dokument vezan uz gradnju, prilično vremena oduzme i ishođenje Rješenje ili mišljenje o potrebi provedbe postupka ocjene o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš kojeg izdaju upravna tijela u županiji u kojoj se ulaganje provodi, odnosno u Gradu Zagrebu.
Prihvatljivi korisnici jesu sve fizičke i pravne osobe upisane u Upisnik poljoprivrednika, čija je ekonomska veličina između 6.000 i 250.000 EUR-a.
Kako do 70% potpore
Intenzitet potpore kreće se od 50%-70% od vrijednosti ulaganja, a iznos potpore je između 5.000 i 150.000 EUR-a. Pojednostavljeno, ukoliko je ukupna vrijednost prihvatljivih troškova 200.000 EUR-a, a ostvarujete pravo na 50% potpore, ista će se isplatiti u iznosu od 100.000 EUR-a, neovisno što je maksimalno prihvatljivi iznos 150.000 EUR-a.
Pravo na povećanje intenziteta potpore od 20% imaju mladi poljoprivrednici, zatim ulaganja koja se provode u planinskom području, području sa značajnim prirodnim ograničenjima ili ostalim područjima s posebnim ograničenjima. Ovakvih je područja s ograničenjima prilično u RH, čak i na područjima koja laički nikada ne bi okarakterizirali takvima, tako da je potpora od 70% osigurana sigurno velikoj većini potencijalnih korisnika.
Dobra je novost kako je Agencija za plaćanja u ovom natječaju odredila maksimalne iznose prihvatljivih ulaganja po metru četvornom površine objekta (uključujući sve stavke), čime je postupak prikupljanja ponuda znatno olakšan. Naime, neobveznici javne nabave (a takvih je u ovakvim natječajima većina) više ne moraju tražiti ponude preko Portala ponuda AP, već je odabrane ponude dovoljno učitati prilikom prijave na natječaj.
Po metru četvornom za izgradnju i opremanje plastenika (visokih tunela) maksimalni trošak iznosi 191,47 kn, dok je za sofisticiranije i tehnološki opremljenije plastenike za izgradnju i opremanje prihvatljiv iznos od 1.160,85 kn. Svi maksimalni iznosi po svakoj pojedinoj stavci, navedeni su u Prilogu 3 – Lista prihvatljivih troškova i najviši iznosi potpore
Na ovo je moguće dodati i do 10% ukupnog iznosa za kupovinu poljoprivrednog zemljišta, ukoliko je do iste došlo nakon 1. siječnja 2014. godine.
Novi natječaj krajem godine
Loša je strana natječaja kako, uzimajući u obzir maksimalno prihvatljivi iznos potpore po korisniku i prihvatljivi iznos po metru četvornom plastenika, jedan korisnik može izgraditi i opremiti suvremeni plastenik za proizvodnju povrća od najviše 1.000 metara četvornih. Sve iznad te površine mora financirati vlastitim sredstvima.
U ozbiljnijom proizvodnji, 1000 metara zaštićenog prostora ne predstavlja površinu u kojoj je moguća rentabilnija proizvodnja s kojom se može osigurati plasman u količinama koje traže trgovački lanci.
Možda novi natječaj za plastenike koji se planira za kraj godine bude primjeren ozbiljnim proizvođačima kojima su ulaganja u plastenike (a i staklenike) svakako potrebna.
Više o natječaju čitajte na NATJEČAJ PLASTENICI