Obveze korisnika nakon podnesenog zahtjeva za potporu
Desetog lipnja završila je ovogodišnja kampanja podnošenja jedinstvenog zahtjeva za izravna plaćanja i IAKS mjere ruralnog razvoja, a od tog trenutka u Agenciji za plaćanja započela je opsežna administrativna kontrola pristiglih zahtjeva, koja uključuje i postupak administrativne kontrole putem automatske procjene satelitskim podacima koja se provodi nad svim ARKOD parcelama svih poljoprivrednih gospodarstava koja su podnijela zahtjev za potporu.
Sve poljoprivredne parcele nadzire satelit
Sustavom monitoringa određuje se poštivanje osnovnog uvjeta za isplatu potpore – provođenja barem minimalne razine poljoprivredne aktivnosti na svakoj parceli, a koja je ovisna o vrsti uporabe parcele. Tako će na oranicama minimalna aktivnost biti oranje, sjetva, žetva, na livadama i pašnjacima košnja, a u trajnim nasadima rezidba i međuredna košnja.
Pri tom će satelit sasvim dobro raspoznati da je površina uzorana, pa će takvu u Agronetu označiti zelenom bojom, dok će u trajnom nasadu biti teško utvrditi rezidbu ili košnju, pa će takve parcele sustav monitoringa u AGRONET-u označiti žutom ili crvenom bojom.
Znak je to da je potrebno dokazati provedbu poljoprivredne aktivnosti ili dostavom geotagiranih fotografija ili će u Agenciji za plaćanja dodatnom provjerom utvrditi prihvatljivost, a dodatna provjera može uključivati i posjet njihovih kontrolora samoj parceli.
Sve će se ovo obavljati tijekom sljedećih mjeseci, kako bi do kraja godine započela isplata potpora, najprije onih za osnovnu potporu dohotku, dodatnu potpora dohotku za mlade poljoprivrednike te potporu za dodatna preraspodijeljena plaćanja. Potom slijedi isplata i ostalih potpora, najčešće u drugom tromjesečju sljedeće godine, a cjelokupna isplata mora završiti najkasnije 30. lipnja 2025. godine.
Što mi je činiti?
Korisnici IAKS mjera su uključivanjem u sustav potpora preuzeli petogodišnju obvezu podnošenja jedinstvenog zahtjeva za istu intervenciju u koju su se uključili ove, 2024. godine ili u prethodnoj 2023. godini, dok obveze po osnovi Eko shema i PVP traju jednu godinu.
Za pretpostaviti je kako su svi oni koji su podnijeli zahtjev, upoznati i s obvezama koje moraju ispuniti kako bi im se potpora isplatila.
Posljednjih smo dana često slušali kako pojedinim korisnicima, ekološkim proizvođačima nije isplaćena potpora jer nisu na vrijeme Agenciji za plaćanja podnijeli propisane obrasce, što je ispravljeno odlukom ministra na intervenciju Hrvatske poljoprivredne komore.
Zato nije zgorega podsjetiti kako poljoprivrednici koji su podnijeli zahtjev za IAKS mjere, Eko sheme i PVP, kao i mladi poljoprivrednici koji po prvi puta ulaze u sustav potpora, moraju odslušati minimalnih šest sati edukacije i to do 31. prosinca ove godine, te voditi evidenciju na propisanim obrascima, ako za pojedinu intervenciju takva obveza postoji.
Tko provodi obvezne edukacije?
Obvezne edukacije, kao tečajeve u učionici ili on line, provode privatni i javni savjetnici, koji će vas na edukaciju najčešće pozvati telefonom ili elektroničkom poštom. Obvezu educiranja možete ispuniti i kroz individualno savjetovanje, koje također provode privatnih i javni savjetnici, a njihove kontakt podatke možete pronaći na adresi www.akis.hr
„Nisam znao“ ne prolazi
Nepridržavanje neke od obveza za sobom povlači obustavu isplate potpore ili povrat ranije isplaćene potpore. Ovisno o ozbiljnosti prekršaja i njegovu trajanju, umanjenje ide od najmanjih 15% vrijednosti isplaćene potpore, do 100%-tnog povrata. Primjerice, ako u godini preuzete obveze ne ispunite obvezu pohađanja edukacije, umanjenje potpore će iznositi 30%, a kod trećeg ponavljanja vratit ćete kompletno primljenu potporu.
Iz iskustva u dosadašnjoj provedbi educiranja, najviše su na gubitku stariji korisnici, nedovoljno informatički pismeni, a koji su uz sugestiju, u Agenciji za plaćanja preuzeli neku obvezu, primjerice provedbu Intervencije namijenjene očuvanju suhozida. Kako provedba ove intervencije za sobom povlači i vođenje evidencija, te sudjelovanje u edukacijama, mnogi iz neznanja ove obveze ne ispune, što će sigurno, prije ili kasnije, dovesti do obustave potpore i zahtjeva za povratom ranije isplaćenih sredstava.
Povrat potpore
Povrat sredstava zbog neispunjenja obveza je redovita pojava za veliki broj OPG-ova. Koliko je točno gospodarstava potpore vratilo u prošlim godinama ne znaju niti u nadležnoj Agenciji za plaćanja. Napominju kako, na žalost, zbog velike administrativne opterećenosti i nedostatka kapaciteta u dogledno vrijeme ne mogu ni pripremiti takve podatke.
Iako je u programskom razdoblju 2021. – 2027. naglasak dan na ranom upozoravanju korisnika na uočene nepravilnosti, nikako ne na kažnjavanju, osvješćivanje kako nepridržavanje obveza za sobom povlači i određene posljedice, pomoglo bi svima.
I samoj Agenciji za plaćanja kod administriranja zahtjeva, ali i javnoj i privatnim savjetodavnim službama.
Neslužbeni podaci koji pokazuju značajan pad broja pristiglih prijava za izravna plaćanja i IAKS mjere SPZPP, ukazuju kako poljoprivrednici postaju svjesni da potpore bez uloženog truda nema i ne smije biti.