Potpore iz SPZPP u slučaju šteta
Svjedoci smo kako se klima mijenja i kako smo svake godine suočeni sa sve većim brojem oluja, praćenih tučom čije je zrno nerijetko i veličine teniske loptice, a koje prave nemale štete na poljoprivrednim površinama i gospodarskim objektima.
Jedna je takva superćelijska oluja prošlog tjedna protutnjala Slavonijom i ostavila velike štete na području nekih općina, najviše u Bošnjacima i okolnim područjima. Posljedice štete tek se utvrđuju, a jasno je kako će u njihovom saniranju morati pripomoći i država. A država ima dobro uspostavljene mehanizme pomoći, barem ako govorimo o saniranju šteta na poljoprivrednim površinama i gospodarskim objektima.
Intervencija 73.02
Za ovu je namjenu isprogramirana Intervencija 73.02. Ulaganja – Obnova poljoprivrednog potencijala u sklopu Strateškog plana ZPP Republike Hrvatske za razdoblje 2023. – 2027. Ovu smo intervenciju ranije poznavali kao podmjeru 5.2 Programa ruralnog razvoja iz čijih su sredstava obnovljena i još se uvijek obnavljaju brojna gospodarstva na području županija koje je pogodio potres u ožujku i prosincu 2020. godine.
Da bi se natječaj za intervenciju raspisao, potrebno je utvrditi proglašavanje elementarne nepogode, te utvrditi razmjera štete u skladu sa Zakonom o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda (NN 16/2019).
U sklopu ove intervencije potpora se može ostvariti za obnovu poljoprivrednog potencijala (gospodarskih zgrada, objekata – staklenika, plastenika, nasada i dr.) kod kojih je došlo do uništenja poljoprivrednog potencijala od najmanje 30%.
Ulaganja koja se financiraju u 100%-tnom iznosu jesu:
· ulaganja povezana sa sanacijom poljoprivrednog zemljišta
· građenje/rekonstrukcija/opremanje gospodarskih objekata za poljoprivrednu proizvodnju i pripadajuće infrastrukture
· popravak ili nabava nove/rabljene poljoprivredne mehanizacije i opreme za poljoprivrednu proizvodnju
· nabava domaćih životinja
· ulaganja koja se odnose na podizanje višegodišnjih nasada/bilja
· podizanje staklenika i plastenika
· kupnja poljoprivrednog zemljišta, ali ne više od 10 % vrijednosti ukupno prihvatljivih troškova projekta
Što u slučaju uništenja uroda?
Ovu intervenciju treba razlikovati od Intervencije 76.01. – “Osiguranje poljoprivredne proizvodnje” koja je namijenjena sufinanciranju police osiguranja proizvodnje kako bi se prebrodili poremećaji u proizvodnom ciklusu uslijed klimatskih nepogoda ili bolesti životinja.
Drugim riječima, ako vam je tuča ovog ljeta uništila urod, Intervencija 73.02 nije za vas. Uništenje uroda, srećom dovodi do kratkotrajnog poremećaja u proizvodnji/poslovanju pa iako ćete ostati uskraćeni za očekivani prihod u jednoj godini, vaš poljoprivredni potencijal nije trajno uništen, već će uz dobre pomotehničke zahvate, nasad biti u rodnom stanju i sljedeće godine. Gubitak uroda nadomjestit će osigurateljska kuća kod koje ste ugovorili policu osiguranja, a koja vam je iz intervencije 76.01. sufinancirana sa do 70% iznosa premije.
Dakle, do novog trajnog nasada koji je u potpunosti uništen možete preko Intervencije 73.02, a kod gubitka uroda u jednoj godini, naknadu ćete primiti isključivo ako ste osigurali poljoprivrednu proizvodnju.