
Zaštita leptira u sklopu IAKS mjera SPZPP
U sklopu Intervencije 70.02.02. “Zaštita leptira na trajnim travnjacima” u sastavu IAKS mjera SPZPP, potpora se dodjeljuje poljoprivrednicima koji imaju površine na kojima obitava nekoliko vrsta dnevnih leptira iz roda Phengaris- močvarni plavac, zagasiti livadni plavac, veliki livadni plavac i močvarni okaš.
Ovi su nam leptiri važan indikator u prikazu stanja travnjaka i livada, a očuvanje njihovih staništa znači i očuvanje bioraznolikosti tih ekosustava i sprječavanje nestanka drugih biljnih i životinjskih vrsta koje se nastanjuju na ovim prostorima. S obzirom na to da su travnjaci i livade u mnogim dijelovima Europe, pa tako i u RH pod izrazitim nepovoljnim utjecajima poljoprivrede, očuvanje ovih vrsta leptira postaje ključni element u borbi za očuvanje tradicijskih krajolika i prirodnih staništa.
Močvarni plavac
Močvarni plavac (Phengaris alcon alcon) je fascinantan i ekološki važan leptir, čija se zaštita potiče i u sklopu IAKS mjera SPZPP RH. Ova vrsta leptira nastanjuje specifična staništa koja su vrlo osjetljiva na promjene u okolišu, a zbog gubitka tih staništa i drugih prijetnji, močvarni plavac je klasificiran kao ugrožena vrsta.
Močvarni plavac ima specifičan životni ciklus koji uključuje četiri osnovna stadija: jaje, ličinku, kukuljicu i odraslog leptira. Ženka polaže jaja na biljke domaćine – plućnu sirištara (Gentiana pneumonanthe L.) ili rjeđe na šumsku sirištaru (Gentiana asclepiadea L.). U životnom ciklusu ovih leptira, vrlo važnu ulogu imaju i mravi iz roda Myrmica.
Ličinke koje se izlegu iz jaja hrane se na biljkama domaćinima, a nakon desetak dana, ličinka se spusti na tlo gdje uspostavlja mutualistički odnos s mravima. Ličinke naime proizvode slatku izlučevinu koja privlači mrave, a u zamjenu za ovu slatku tvar, mravi štite ličinke od predatora, odnoseći ih u mravinjak. U mravinjaku ličinke ostaju do posljednje faze preobrazbe – kukuljenja, sveukupno između 7 i 8 mjeseci. U mravinjaku ličinka ima punu zaštitu, a mravi “radnici” ne prave razliku između ličinke mrava i ličinke leptira. S jednakom pažnjom ih hrane i čiste. Od ovakvog odnosa koristi imaju obje strane – mravi dobivaju hranu, dok ličinke plavca dobivaju zaštitu.
Zašto je zaštita močvarnog plavca važna?
Zaštita močvarnog plavca ima višestruki značaj. Osim što je on indikatorska vrsta koja može pokazivati zdravlje livadnih ekosustava, močvarni plavac je ključan za održavanje biološke raznolikosti u svom staništu. S obzirom na to da je močvarni plavac vrlo osjetljiv na ekološke promjene, njegovo nestajanje bi moglo signalizirati ozbiljne probleme u ekosustavima koji ovise o vlažnim područjima.
Zaštita ove vrste leptira uključuje obnovu staništa i očuvanje biljnih vrsta na kojima ličinke plavca ovise. Također je važno očuvati populacije mrava koji pomažu u zaštiti ličinki, što dodatno pokazuje koliko su međusobno povezani različiti elementi ekosustava.
Ovaj leptir u RH obitava na područjima Plitvičkih jezera, Papuka i Grubišnopoljske Bilogore, pa poljoprivredni proizvođači koji imaju livade na ovim područjima, uz poštivanje jednostavnih obveza, mogu osigurati potporu u iznosu od 338 EUR/ha.
Obveze za korisnike potpore
• zabranjena je upotreba mineralnog gnojiva ili stajskog gnoja
• zabranjena je upotreba sredstava za zaštitu bilja
• zabranjeno je zasijavanje trajnog travnjaka
• kositi je moguće isključivo ručno ili strižnim kosilicama
• termin i način košnje određen je za pojedinu vrstu leptira, a košnja se mora obaviti do 1. listopada
• ispaša je dozvoljena od 16. rujna do kraja tekuće godine, a stoka se mora napasivati na cijeloj površini ARKOD parcele (dozvoljeno je najmanje 0,3, a najviše 1,0 UG/ha ovaca, koza, goveda i/ili kopitara)
• potrebno je ručno odstranjivati nadzemni drvenasti dio pojedinačnih biljaka Amorpha fruticosa (čivitnjača) do 1. travnja
• zabranjeni su hidromelioracijski zahvati